21.08.2019 – od dzisiaj wzrosły opłaty sądowe

Leszek Bloch        21 sierpnia 2019        2 komentarze

Od dzisiaj może Cię więcej kosztować skierowanie pozwu do sądu. Właśnie dziś tj. 21.08.2019 wszedł w życie przepis ustawy nowelizującej min. ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zmianę odczujesz szczególnie drastycznie jeśli pozywasz w postępowaniu uproszczonym tj. jeśli Twoje roszczenie nie przekracza 20 tys. zł.

Podwyżkę zapowiadałem dwa miesiące temu we wpisie anonsującym wzrost opłat w postępowaniu uproszczonym. Tam znajdziesz porównanie opłat dotychczasowych jak i obowiązujących od 21.08.2019. Zapoznaj się z tym wpisem gdyż wniesienie opłaty w niewłaściwej wysokości na pewno wpłynie na okres trwania postępowania sądowego a może wywołać i dalej idące konsekwencje. Jeśli chciałbyś poznać motywy racjonalnego (z z założenia) ustawodawcy odsyłam do niedawnego wpisu gdzie podlinkowałem przebieg prac legislacyjnych albo wprost do uzasadnienia projektu ustawy.

Przyznam, że ostatni okres przed wejściem podwyżki w życie był dla mnie szczególnie pracowity. Dlatego teraz udam się na krótki wypoczynek i odezwę się we wrześniu.

Tymczasem polecam Ci lekturę moich wpisów o innych nadchodzących zmianach tj. np ustawie mającej na celu ograniczenie zatorów płatniczych lub też o uprzywilejowaniu jednoosobowych przedsiębiorców.

Szukającym wytchnienia od tematów prawniczych przypominam o mającej się odbyć w najbliższą niedzielę tj. 25.08.2019 inscenizacji bitwy pod Komarowem a także namawiam do wsparcia inicjatywy budowy pomnika mającego upamiętnić to świetne zwycięstwo.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wiktoria Wrzesień 3, 2019 o 18:03

Jaki jest tego powód?

Odpowiedz

Leszek Bloch Wrzesień 6, 2019 o 10:39

Śp. trener Janusz Wójcik powiedziałby: „kasa misiu, kasa”

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: