6 czynników od których zależy długość procesu sądowego

Leszek Bloch        15 grudnia 2016        2 komentarze

Ile to będzie trwało?

Założę się że jeśli dochodzisz swoich praw przed sądem lub przymierzasz się do tego kroku – pytanie na pewno przemknęło Ci przez głowę.

Od jakich czynników zależy zatem czas trwania procesu?

Może się zdziwisz ale w dużej mierze zależy do Ciebie samego 🙂

Poniżej przedstawiam kilka wybranych czynników wpływających z perspektywy powoda na czas trwania procesu sądowego.

Po pierwsze: zależy to od tego czy nie będziesz popełniać błędów formalnych.  (Dla przykładu: opłata mniejsza o 1 zł aniżeli wymagana potrafi przedłużyć postępowanie o miesiące gdyż sprawa nie ruszy z miejsca).

Po drugie: zależy to od tego czy jesteś przygotowany finansowo na prowadzenie sporu. (Możesz ubiegać się o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych ale rozpatrzenie takowego wniosku – nawet jeśli jest kompletny i poprawnie wypełniony – pochłania czas)

Po trzecie: zależy od tego jak się przygotowałeś do procesu, jakie dowody zgromadziłeś i czy wiesz kiedy i jak je zaprezentować przed sądem (przykładowo: jeśli swoje roszczenie zamierzasz dowieść zeznaniami świadków to miej na względzie że trzeba zaplanować termin na ich przesłuchanie i ich formalnie wezwać z odpowiednim wyprzedzeniem a także liczyć się z ewentualną absencją – co wiąże się z koniecznością ponownego wezwania). Dlatego tak ważne jest uprzednie zadbanie o dowody z dokumentów 🙂 Zależy też od tego czy wiesz z których dowodów możesz zrezygnować bez szkody dla zasadności roszczenia a które prezentować.

Po czwarte: zależy od tego jak będzie zachowywać się strona przeciwna tzn. czy będzie bierna czy aktywna i czy w tym ostatnim przypadku aktywność wykorzysta w celu przeciągnięcia procesu (wierz mi katalog pomysłów jest całkiem spory). Zależy też od tego czy potrafisz przewidzieć i przejrzeć strategię procesową drugiej strony i odpowiednio reagować.

Po piąte: zależy od tzw. „obłożenia” wydziału sądu przed którym prowadzisz spór i jego organizacji. Niektóre wydziały mimo dużego wpływu spraw i szczupłej obsady radzą sobie nadzwyczaj sprawnie w innych znowu sprawy ciągną się latami.

Po szóste: zależy od umiejętności prowadzenia sprawy przez sędziego.

To tylko niektóre elementy które mogą mieć wpływ na czas trwania procesu sądowego.

Większość z nich powinieneś omówić ze swoim pełnomocnikiem.

Jeśli go dotychczas nie ustanowiłeś – zapraszam do kontaktu 🙂

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamil Grudzień 15, 2016 o 07:11

A ja jeszcze bym dodał że czasem można mieć pecha i nawet gdy wszystko jest z naszej strony wporządku to Sąd potrafi nieźle namieszać 🙂 Piszę z perspektywy aktualnej sprawy gdzie sprawa od kilku miesięcy wędrowała między sądami ze względu na rzekomą błędną właściwość….. a ostatecznie i tak wróciła do sądu gdzie pierwotnie złożone było powództwo, jako do sądu właściwego. Na szczęście roszczenie udało się zabezpieczyć, więc jest szansa….

Odpowiedz

Leszek Bloch Grudzień 15, 2016 o 08:49

Tak – wymieniłem tylko niektóre czynniki. Może przecież zaistnieć szereg dodatkowych zdarzeń mających wpływ: zmiana sędziego, choroba, pomyłki w doręczeniach itp. itd. Swoją drogą wędrówka sprawy jaką Pan opisał nieczęsto się zdarza, chociaż przekazywanie spraw między sądami jest na porządku dziennym. Zabezpieczenie to podstawa 🙂 pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: