Blog dla komorników

Leszek Bloch        05 kwietnia 2016        2 komentarze

Kilka dni temu otrzymałem emaila komplementującego merytoryczną zawartość bloga i praktyczną znajomość zagadnień egzekucyjnych jego twórcy 🙂 . Autorem emaila był jeden z komorników – jak się okazało [Od dłuższego czasu śledzę z uwaga Pana bloga (…)”] – czytelnik bloga.

Tak –  ten blog jest także dla komorników i może być miejscem wymiany doświadczeń na temat egzekucji.

Działania komornika – nawet te ze wszech miar prawidłowe – nie zawsze są rozumiane przez uczestników postępowania egzekucyjnego. Często też niewiedza wierzycieli co do zasad i specyfiki egzekucji hamuje jej skuteczność. Na blogu komornicy mogą anonimowo lub jawnie przekazać praktyczne uwagi: „co można i co nie można” i „co i jak czynić” aby  usprawnić postępowanie egzekucyjne.

O tym że są tarcia na linii dłużnik – komornik wiadomo powszechnie. Nieporozumienia na linii wierzyciel – komornik także się zdarzają o czym  pisałem nieraz. Wypowiedzi na blogu mogą uświadomić komornikom słuszność niektórych argumentów stron postępowania egzekucyjnego i pozwolić uniknąć błędów w egzekucji przekładających się nierzadko na odpowiedzialność odszkodowawczą.

Blog (i jego autor 🙂 ) może także służyć pomocą w procesach sądowych: czy to reprezentując komorników czy ich przeciwników procesowych 🙂  (tak: odpowiedzialność odszkodowawcza komornika nie jest wcale iluzoryczna).

O tym, że komornikom w procesie przydałaby się profesjonalna reprezentacja mówię na podstawie dotychczasowego doświadczenia – o ile bowiem obserwuję u nich dobrą powszechną znajomość zagadnień egzekucyjnych to poza egzekucją np: w procesie sądowym nie radzą sobie rewelacyjnie (możesz poczytać o tym: tutaj).

Nawiasem mówiąc całkiem niedawno zgłosili się do mnie spadkobiercy komornika – pozwanego o odszkodowanie i udało mi się doprowadzić do zawarcia satysfakcjonującej wszystkie strony ugody pozasądowej 🙂

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamil Kwiecień 5, 2016 o 07:37

Warto teraz przyglądać się w którym kierunku pójdą zmiany w funkcjonowaniu komorników. Początkowo przynajmniej z zapowiedzi miał to być powrót do modelu komorników państwowych opłacanych ze skarbu państwa i funkcjonujących chyba nieco podobnie jak organy egzekucji administracyjnej (i zapewne z podobną skutecznościa), jednak obecnie wydaje się że pomysł chyba upadł a zmiany idą w niezbyt jasnym kierunku.
A co do samych komorników, znam świetnych prawników którzy są komornikami, ale znam też komorników szczególnie niektórych starszych którzy przepisy kpc i ustawy o komornikach, traktują z ogromnym przymrużeniem oka i dystansem a także preferują własne interpretacje często w sprzeczności z doktryną i orzecznictwem. Sam spotkałem się z jednym sporym błędem komornika (i sędziego), którzy w planie podziału sumy ze sprzedaży nieruchomości nie uwzględnili wierzyciela hipotecznego, który nie został powiadomiony nawet o egzekucji ani żadnej czynności, a zorientował się po kilku latach. Należność udało się szczęśliwie odzyskać w całości wraz z odsetkami z tym że po latach.

Odpowiedz

Leszek Bloch Kwiecień 5, 2016 o 13:12

Co do nieuwzględnienia wierzyciela hipotecznego – to też miałem podobną sytuację – ale przypadkiem się dowiedziałem o sprzedaży nieruchomości i planie podziału po czym udało się zdążyć z zarzutami 🙂 Jeśli chodzi o traktowanie z przymrużeniem oka przepisów – to z moich obserwacji zdarza się ale sporadycznie. Częściej już wśród syndyków.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: