Blog dla komorników

Leszek Bloch05 kwietnia 20162 komentarze

Kilka dni temu otrzymałem emaila komplementującego merytoryczną zawartość bloga i praktyczną znajomość zagadnień egzekucyjnych jego twórcy 🙂 . Autorem emaila był jeden z komorników – jak się okazało [Od dłuższego czasu śledzę z uwaga Pana bloga (…)”] – czytelnik bloga.

Tak –  ten blog jest także dla komorników i może być miejscem wymiany doświadczeń na temat egzekucji.

Działania komornika – nawet te ze wszech miar prawidłowe – nie zawsze są rozumiane przez uczestników postępowania egzekucyjnego. Często też niewiedza wierzycieli co do zasad i specyfiki egzekucji hamuje jej skuteczność. Na blogu komornicy mogą anonimowo lub jawnie przekazać praktyczne uwagi: „co można i co nie można” i „co i jak czynić” aby  usprawnić postępowanie egzekucyjne.

O tym że są tarcia na linii dłużnik – komornik wiadomo powszechnie. Nieporozumienia na linii wierzyciel – komornik także się zdarzają o czym  pisałem nieraz. Wypowiedzi na blogu mogą uświadomić komornikom słuszność niektórych argumentów stron postępowania egzekucyjnego i pozwolić uniknąć błędów w egzekucji przekładających się nierzadko na odpowiedzialność odszkodowawczą.

Blog (i jego autor 🙂 ) może także służyć pomocą w procesach sądowych: czy to reprezentując komorników czy ich przeciwników procesowych 🙂  (tak: odpowiedzialność odszkodowawcza komornika nie jest wcale iluzoryczna).

O tym, że komornikom w procesie przydałaby się profesjonalna reprezentacja mówię na podstawie dotychczasowego doświadczenia – o ile bowiem obserwuję u nich dobrą powszechną znajomość zagadnień egzekucyjnych to poza egzekucją np: w procesie sądowym nie radzą sobie rewelacyjnie (możesz poczytać o tym: tutaj).

Nawiasem mówiąc całkiem niedawno zgłosili się do mnie spadkobiercy komornika – pozwanego o odszkodowanie i udało mi się doprowadzić do zawarcia satysfakcjonującej wszystkie strony ugody pozasądowej 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Kamil 5 kwietnia, 2016 o 07:37

    Warto teraz przyglądać się w którym kierunku pójdą zmiany w funkcjonowaniu komorników. Początkowo przynajmniej z zapowiedzi miał to być powrót do modelu komorników państwowych opłacanych ze skarbu państwa i funkcjonujących chyba nieco podobnie jak organy egzekucji administracyjnej (i zapewne z podobną skutecznościa), jednak obecnie wydaje się że pomysł chyba upadł a zmiany idą w niezbyt jasnym kierunku.
    A co do samych komorników, znam świetnych prawników którzy są komornikami, ale znam też komorników szczególnie niektórych starszych którzy przepisy kpc i ustawy o komornikach, traktują z ogromnym przymrużeniem oka i dystansem a także preferują własne interpretacje często w sprzeczności z doktryną i orzecznictwem. Sam spotkałem się z jednym sporym błędem komornika (i sędziego), którzy w planie podziału sumy ze sprzedaży nieruchomości nie uwzględnili wierzyciela hipotecznego, który nie został powiadomiony nawet o egzekucji ani żadnej czynności, a zorientował się po kilku latach. Należność udało się szczęśliwie odzyskać w całości wraz z odsetkami z tym że po latach.

    Odpowiedz

    Leszek Bloch 5 kwietnia, 2016 o 13:12

    Co do nieuwzględnienia wierzyciela hipotecznego – to też miałem podobną sytuację – ale przypadkiem się dowiedziałem o sprzedaży nieruchomości i planie podziału po czym udało się zdążyć z zarzutami 🙂 Jeśli chodzi o traktowanie z przymrużeniem oka przepisów – to z moich obserwacji zdarza się ale sporadycznie. Częściej już wśród syndyków.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: