Bolszewika goń!

Leszek Bloch        15 sierpnia 2015        Komentarze (0)

Zwycięska dla Polski bitwa warszawska (12-15 sierpnia 1920r.) stanowiła przełom w wojnie polsko – bolszewickiej. Uważana jest za jedną 18 najważniejszych, przełomowych bitew świata, które wpłynęły na jego dalsze losy.

Na jej pamiątkę ustanowiono w dniu 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego. W tym właśnie dniu w 1920 roku wojska polskie rozpoczęły kontrofensywę w wyniku której rozbiły bolszewików.

Trzeba pamiętać, że wówczas Polska w skrajnie niekorzystnych okolicznościach, praktycznie sama odparła atak „czerwonej zarazy”. O tym jak barbarzyński był to najeźdźca można się dowiedzieć z relacji służącego wówczas w Konarmi – Izaaka Babla (polecam).

Sąsiedzi Polski (Niemcy, Czechosłowacja, Litwa) jakkolwiek by nie byli skonfliktowani między sobą – to w swej nie skrywanej wrogości do Polski pozostawali jednako zgodni. Jawnie wspierali bolszewików (sprzedaż uzbrojenia i zaciąg ochotników) i blokowali dostawy uzbrojenia dla walczącej o niepodległość Polski.  Jedynym krajem regionu które oferował wsparcie swojego wojska okazały się Węgry, co niestety zostało uniemożliwione przez brak zgody Rumuni i Czechosłowacji na przejazd.Węgrom udało się jedynie uzyskać zgodę Rumuni na dostawę uzbrojenia.

Dodatkowo w tym okresie odbywał się plebiscyt w sprawie Warmii i Mazur zaś w odpowiedzi na niemieckie prowokacje wybuchło II powstanie śląskie.

Możni tego świata obojętnie (konferencja w Spa) lub nawet z wyraźną niechęcią (Wielka Brytania) patrzyli na walczących Polaków.

A jednak wtedy się udało 🙂

Pozwala to patrzeć z dumą i optymizmem w przyszłość.

Żałuję tylko że to świetne zwycięstwo nie zostało wykorzystane w kampanii niemeńskiej i traktacie ryskim…

Przy okazji dzisiejszej rocznicy zwycięstwa nad komunizmem powraca mi w myślach pytanie o przesłanki wykreślenia słowa „komunistyczny” z art. 256 kodeksu karnego.

Bolszewika goń!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: