Czasami jednoosobowy przedsiębiorca będzie miał prawa konsumenta. Ustawa już ogłoszona w Dzienniku Ustaw

Leszek Bloch        09 sierpnia 2019        2 komentarze

Zmiana goni zmianę. Nie dalej jak przedwczoraj informowałem o ogłoszeniu w dniu 6.08.2019  w Dzienniku Ustaw nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Dalsze wpisy zamierzałem poświęcić omówieniu tychże wchodzących niebawem zmian.

Tymczasem okazuje się, że wczoraj tj. 08.08.2019 pod poz. 1495 została ogłoszona w Dzienniku Ustaw kolejna nowelizacja (tym razem dotycząca min. kodeksu cywilnego) nie mniej istotna dla przedsiębiorców.

Chodzi o ustawę z 31.07.2019 nadającą jednoosobowym przedsiębiorcom w niektórych sytuacjach status konsumenta.

Przepisy dotyczące konsumenta, stosować  się będzie do osoby fizycznej zawierającej „umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla niej charakteru zawodowego wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej”.

Informacja ta powinna być szczególnie istotna dla firm mających zawarte pisemne umowy z takimi podmiotami lub firm stosujących wszelkiego rodzaju Ogólne Warunki (sprzedaży czy też usług) albo inne tego typu regulacje. Wypadałoby je przejrzeć szczególnie pod kątem klauzul niedozwolonych (abuzywnych) i uprawnień z rękojmi.

Większość zmian wejdzie w życie 1 stycznia 2020 – zatem  na dostosowanie się do wchodzących zmian jest jeszcze trochę czasu.

Z treścią nowelizacji zapoznasz się pod tym linkiem

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamil Sierpień 12, 2019 o 09:51

I w ten sposób jeden mały przepis wprowadza nie tak małą rewolucję w stosowaniu wzorców umownych dla przedsiębiorców. Z tego co widzę UOKIK (przynajmniej na razie) nie będzie posiadał kompetencji w badaniu stosowania klauzul abuzywnych w stosunku do takich przedsiębiorców, ale i tak zmiana dość rewolucyjna. Ten przepis (dot. klauzul abuzywnych) wchodzi od 01 czerwca 2020 i nie będzie miał zastosowania do umów zawartych przed tą datą (art. 70, 86).
I już mam zajęcie na przyszły rok 🙂 🙂

Odpowiedz

Leszek Bloch Sierpień 12, 2019 o 10:11

I mi zdaje się trochę pracy przybędzie w tym zakresie 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: