Czy sąd wyda nakaz w nakazowym na podstawie uznania długu przedawnionego?

Leszek Bloch        11 sierpnia 2015        3 komentarze

Dzwoni telefon. W słuchawce słyszę poddenerwowany głos: Mecenasie: mój dłużnik uznał dług ale po upływie przedawnienia. Mamy szansę na nakazowe? Uśmiecham się w myślach: edukacja wierzycieli nie idzie na marne – uświadamiają sobie korzyści postępowania nakazowego (pozwany gdyby chciał zaskarżyć nakaz płaci trzy razy więcej niż powód a powód może zabezpieczyć roszczenie przed uprawomocnieniem orzeczenia) i dokładają starań aby sprostać jego wymaganiom.

Najkrótsza odpowiedź brzmiałaby: w obecnym stanie prawnym sąd wyda nakaz w postępowaniu nakazowym na podstawie uznania długu przedawnionego. A w zasadzie powinien wydać – gdyż nie masz wpływu (środka zaskarżenia) na tryb w jakim będzie rozpoznana Twoja sprawa.

Dlaczego?

Zobowiązanie przedawnione nie wygasa – istnieje nadal tylko dłużnik może uchylić się od jego spełnienia podnosząc zarzut przedawnienia.

W obecnym stanie prawnym sąd nie uwzględnia przedawnienia z urzędu tzn. sam z siebie – aczkolwiek projektowane są zmiany w tym zakresie.

W obecnym stanie prawnym sąd uwzględnia przedawnienie jedynie na zarzut pozwanego.

Zatem to czy będziesz mógł z całą pewnością wyegzekwować obiektywnie przedawnione roszczenie zależy od zachowania pozwanego w procesie.

Na zachowanie dłużnika w procesie nie masz wpływu ale możesz zadbać o jego zachowanie przed procesem.

Jeśli Twoje roszczenie jest przedawnione i nie ma szans aby dłużnik zrzekł się zarzutu przedawnienia spróbuj doprowadzić przynajmniej do uznania przedawnionego roszczenia przez dłużnika, ponieważ jak dotychczas w pewnych okolicznościach takie uznanie może być jeszcze kwalifikowane jako zrzeczenie się zarzutu przedawnienia.

Niestety projektowane zmiany uniemożliwiają kwalifikację uznania długu przedawnionego jako zrzeczenia się zarzutu przedawnienia – zatem sugeruję nie zwlekać z pozwami.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzysztof Październik 26, 2015 o 08:35

Witam,
Mam pytania:
1. Czy niewłaściwe uznanie długu dokonane po upływie okresu przedawnienia odnosi skutek zrzeczenia się zarzutu przedawnienia? Czy są tego przykłady w orzecznictwie?
2. Czy ma w tej sytuacji znaczenie to że niewłaściwe uznanie długu nastąpiło przez częściową zapłatę długu przelewem bankowym czyli bez innych sposobów wyrażania woli przez dłużnika?
Pozdrawiam,
Krzysztof

Odpowiedz

Krzysztof Październik 26, 2015 o 08:37

Witam,
Mam pytania:
1. Czy niewłaściwe uznanie długu dokonane po upływie okresu przedawnienia odnosi skutek zrzeczenia się zarzutu przedawnienia? Czy są tego przykłady w orzecznictwie?
2. Jakie znaczenie ma w tej sytuacji to że niewłaściwe uznanie długu po upływie okresu przedawnienia nastąpiło przez częściową zapłatę długu przelewem bankowym ale bez innych sposobów wyrażania woli przez dłużnika?
Pozdrawiam,
Krzysztof

Odpowiedz

Leszek Bloch Październik 26, 2015 o 10:53

1. Niewłaściwe uznanie długu dokonane po upływie okresu przedawnienia nie odnosi skutku zrzeczenia się zarzutu przedawnienia. Są tego przykłady w orzecznictwie.
2. Nie ma znaczenia.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: