Dlaczego warto wpisywać hipotekę ?

Leszek Bloch        30 grudnia 2015        6 komentarzy

Przekonaj się że korzyści płynące z ustanowienia hipoteki to nie tylko przywilej pierwszeństwa zaspokojenia z sumy uzyskanej z egzekucji nieruchomości.

Być może widząc już wpisaną przed Tobą hipotekę innego wierzyciela zastanawiasz się nad sensem wpisu hipoteki na swoją rzecz.

Być może odpuszczasz wpis hipoteki w trakcie egzekucji.

Być może rezygnujesz z wpisu hipoteki gdy nie zapewni Ci ona pierwszeństwa zaspokojenia przed innymi wierzycielami.

Zanim zrezygnujesz zastanów się dwa razy. Koszty wpisu hipoteki są relatywnie niskie w stosunku do możliwych korzyści.

Załóżmy następującą sytuację: wpisujesz hipotekę przymusową gdy już trwa egzekucja z nieruchomości. To czynność tylko z pozoru pozbawiona sensu. Co prawda – taka hipoteka nie będzie korzystała z pierwszeństwa zaspokojenia – ale zostajeszcz wierzycielem hipotecznym.

Co to daje?

Podam Ci kilka przykładów z jakimi miałem do czynienia.

Reprezentowałem niedawno wierzyciela w egzekucji z nieruchomości w Olkuszu. Przedmiotem egzekucji było spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Kilkunastu wierzycieli w tym kilku hipotecznych. Pierwsza licytacja: wywołanie 3/4 ceny oszacowania. Na pierwszej licytacji nie pojawił się żaden nabywca. Kilku wierzycieli złożyło wnioski o przejęcie tego prawa, wielu za cenę wyższą niż wywoławcza. Jakież było ich zdziwienie gdy sąd przyznał prawo wierzycielowi hipotecznemu – jedynemu spośród wierzycieli hipotecznych który złożył wniosek o przejęcie. W dodatku zaoferował najniższą pośród oferowanych przez wszystkich innych wierzycieli cenę – cenę wywoławczą. Otóż w przedstawionej sytuacji jedynie wierzyciel hipoteczny mógł na pierwszej licytacji z prawa przejęcia skorzystać. I w dodatku wierzyciel hipoteczny nie musiał wpłacać rękojmi – co przecież też nie jest bez znaczenia.

W innej sprawie kilka lat temu wpisałem hipotekę przymusową w trakcie egzekucji ale nieruchomość nie znalazła nabywców zarówno na pierwszej jak i na drugiej licytacji. W konsekwencji egzekucja z nieruchomości została umorzona. Hipoteka natomiast została. Pół roku temu wierzyciel hipoteczny otrzymał od komornika zawiadomienie o wszczęciu egzekucji z nieruchomości przez innego wierzyciela. Wierzyciela hipotecznego komornik zawiadamia o wszczęciu egzekucji z nieruchomości z urzędu. Gdyby ów wierzyciel nie był wierzycielem hipotecznym komornik nie zawiadomiłby go z urzędu o egzekucji – a tak może w niej uczestniczyć.

Idźmy dalej – po drugiej bezskutecznej licytacji i umorzeniu egzekucji z nieruchomości dłużnik może swobodnie dysponować nieruchomością. Jeśli wpisałeś na niej hipotekę to raczej z Tobą aniżeli z wierzycielami niezabezpieczonymi hipotecznie będzie skłonny dogadywać się dłużnik czy ewentualny nabywca nieruchomości.

Kolejna sytuacja: śmierć właściciela nieruchomości nie powoduje wygaśnięcia hipoteki. Stawia to wierzyciela hipotecznego w nieco innej pozycji w stosunku do spadkobierców aniżeli innych wierzycieli.

Idźmy dalej: upadłość dłużnika powoduje umorzenie egzekucji zaś hipoteka zostaje. Wierzytelność hipoteczna zostaje umieszczona na liście wierzytelności z urzędu nawet gdy wierzyciel hipoteczny nie zgłosi swojej wierzytelności – podczas gdy inni wierzyciele takiego przywileju nie posiadają.

Przedawnienie: wierzyciel hipoteczny ma uprzywilejowaną pozycję w kontekście przedawnienia.

Rzadkie ale tym bardziej ciekawe wykorzystanie „hipoteki na hipotece” opisał ostatnio mec. Zbigniew Korsak we wpisie http://spkomandytowa.pl/hipoteka-na-hipotece-rzecz-o-upartym-wierzycielu-i-jego-pelnomocniku-czyli-czy-ktos-widzial-dziub-dziuba-vol-2/

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamil Grudzień 30, 2015 o 07:21

Miałem kilka przypadków, gdzie dłużnicy pojawiali się nawet po 10-15 latach od ostatniego kontaktu i wielu bezskutecznych egzekucji na przestrzeni tych lat, w celu „dogadania się” aby wykreślić hipotekę, mimo tego że dla mnie to już były należności w zupełności stracone, także potwierdzam warto zadbać o hipotekę, najlepiej już przed egzekucją.

Odpowiedz

Leszek Bloch Grudzień 30, 2015 o 07:32

Też miałem takie przypadki. Kontaktował się dłużnik bądź nabywca nieruchomości.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Styczeń 4, 2016 o 16:58

Celnie i w punkt.
Dobre podsumowanie plusów wpisywania hipoteki.
Czasami wbrew pierwszemu wrażeniu i sytuacji dłużnika – warto. Wypadkowa kosztów do zysków wypada na bardzo mocny plus hipoteki.
Dziękuję za podlinkowanie hipoteki na hipotece.
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Leszek Bloch Styczeń 4, 2016 o 17:06

Czasem wierzycieli trudno przekonać do sensu ustanawiania hipoteki „nie biorącej”. Niektóre rozwiązania można ocenić i docenić z jedynie perspektywy doświadczenia dlatego radzę wierzycielom konsultacje z praktykami.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Maj 5, 2017 o 19:14

W sumie koszt administracyjno-sądowo-skarbowy wpisania hipa to z zapasem 300 zł. Wliczając w to opłatę skarbową dla niezbędnego pełnomocnika + koszty uzyskania dodatkowego tytułu wykonawczego, czy znaczki pocztowe.
Za przywilej trzymania ręki na pulsie co się dzieje z nieruchomością?
Wiesz o większości czynności komornika, licytacjach, planach podziału.
Do tego często się okazuje że przy sprzedaży, czy innej czynności związanej z nieruchomością, nagle znajdują się pieniądze. Nabywca, czy zainteresowany za oświadczenie o wykreśleniu hipoteki chętnie otwiera portfel…
Czy warto wpisywać hipotekę? Zdecydowanie warto!
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Leszek Bloch Maj 15, 2017 o 12:54

Słuchajcie tego Mecenasa – bo wie co mówi 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: