Dlaczego weksel ?

Leszek Bloch        23 lipca 2015        Komentarze (0)

Dlaczego właśnie weksel?  Przecież to są rozwiązania przedwojenne. Do czego używać weksli w dzisiejszych czasach?  Nie jestem bankiem.” – tak zwykle reagują zdziwieni przedsiębiorcy – gdy proponuję im stosowanie weksli celem zabezpieczenia roszczeń.

To prawda, że jestem zadeklarowanym zwolennikiem stosowania weksli: sam je wykorzystuję w praktyce i polecam ich stosowanie wierzycielom.

Sceptykom odpowiadam: stare nie znaczy złe – podaj mi przykłady ustaw które obowiązywałyby dłużej.

Już sam fakt, że ustawa Prawo Wekslowe – została uchwalona w 1936 r. i obowiązuje nadal w niemal niezmienionym kształcie jest najlepszym przykładem racjonalności ówczesnego ustawodawcy i uniwersalności przyjętych zapisów. Dzisiaj próżno szukać podobnych rozwiązań prawnych które równie zwycięsko przetrwałyby próbę czasu zaś zwięzłość regulacji (111 artykułów wraz z przepisami końcowymi) imponuje na tle współczesnego rozbudowanego ustawodawstwa.

Do czego używać weksli w dzisiejszych czasach?

Chociażby do zabezpieczania roszczeń.

Nie jesteś bankiem – ale jeśli udzielasz kontrahentowi odroczonego terminu płatności tj. „sprzedajesz na termin” – udzielasz tzw. „kredytu kupieckiego” – i masz prawo oczekiwać zabezpieczenia płatności.

Mówiąc w uproszczeniu: zobowiązany z weksla „odpowiada za podpis na wekslu” – w dodatku bezwarunkowo i nieodwołalnie

Samo podpisanie weksla przez dłużnika – co prawda – nie zagwarantuje Ci zapłaty ale w razie niewykonania przez niego zobowiązania masz szansę szybko uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, ponieść relatywnie małe koszty w stosunku do kosztów obciążających pozwanego dłużnika, niemal natychmiast dokonać zabezpieczenia na majątku dłużnika oraz szybko wszcząć egzekucje nawet jeśli nakaz nie jest prawomocny i dłużnik kwestionuje roszczenie. 

Na blogu opiszę niektóre sytuacje z jakimi miałem do czynienia w trakcie kilkunastoletniej praktyki z wekslami.

Poszukującym drobiazgowego rozważania o wekslach polecam znakomity – moim zdaniem – blog tylko o wekslach: remitent.pl (sam często na niego zaglądam :).

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: