Dochodzenie roszczeń od spadkobierców dłużnika

Leszek Bloch        13 listopada 2017        Komentarze (0)

Memento morii – łacińskie przypomnienie o nieuchronności przemijania nasuwa mi zwykle na myśl słynną konwersację nie mniej słynnych bohaterów tj: Panów: Wołodyjowskiego i Zagłoby (chociaż prawdę mówiąc był to monolog w wykonaniu tego ostatniego 🙂 ) ale dzisiaj posłuży do rekomendacji bloga o prawie spadkowym w praktyce.

Jako wierzyciel dochodzący roszczeń od dłużników często będziesz miał do czynienia z prawem spadkowym: czy to inicjując w imieniu dłużnika, który został spadkobiercą postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, czy też dalej przeprowadzając postępowanie o dział spadku albo i wytaczając powództwo pauliańskie gdy spadkobierca odrzucił spadek z pokrzywdzeniem wierzycieli  (Art. 1024. §  1 kodeksu cywilnego  Jeżeli spadkobierca odrzucił spadek z pokrzywdzeniem wierzycieli, każdy z wierzycieli, którego wierzytelność istniała w chwili odrzucenia spadku, może żądać, ażeby odrzucenie spadku zostało uznane za bezskuteczne w stosunku do niego według przepisów o ochronie wierzycieli w razie niewypłacalności dłużnika).

W takich i innych sprawach spadkowych znajdziesz nieocenioną pomoc na blogu mec. Katarzyny Skowrońskiej o prawie spadkowym w praktyce: blog-spadkowy.pl. Autorka od lat w sposób przystępny i zarazem interesujący pisze o meandrach prawa spadkowego – dlatego nie dziwi mnie wcale, że Jej blog jest jednym z najpopularniejszych „w sieci” blogów o tej tematyce. Jej talenty zobrazuję fragmentem ze wspomnianej na wstępie konwersacji bohaterów Trylogii:

Pan Wołodyjowski spojrzał jeszcze surowiej.

– Memento mori !

Lecz Zagłoba nie zrażał się łatwo.

– Michale, jeśli mnie kochasz, uczyń to dla mnie i pocałuj psa w nos, razem ze swoim „memento”. Repeto, że uczynisz, jak zechcesz, ale ja tak myślę: niech każdy służy Bogu tym, do czego go stworzył, a ciebie stworzył do rapiera, w czym widoczna była jego wola, gdy ci w onej sztuce do takiej doskonałości dojść pozwolił.

Polecam 🙂

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: