Jak kupić w egzekucji nieruchomość rolną nie będąc rolnikiem

Leszek Bloch26 maja 201715 komentarzy

Inwestuj w siebie lub w nieruchomości” miał swego czasu rzec Warren Buffet 🙂

Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w nieruchomości wiedz, iż zakup nieruchomości w trakcie egzekucji (na sądowej licytacji) może być nie lada okazją: masz szansę nabyć nieruchomość za cenę 3/4 (pierwsza licytacja) lub 2/3 (druga licytacja) wartości na którą została wyceniona (cena oszacowania).

Być może wiesz także o obowiązujących od 30 kwietnia 2016 ograniczeniach w nabywaniu nieruchomości rolnych, które odnoszą się także do nabycia w trakcie egzekucji.

Obecnie uchwalane przepisy mają jednak to do siebie że stwarzają poważne problemy interpretacyjne (i tu otwiera się pole do popisu dla profesji którą wykonuję 🙂 )

 Otóż szeroko komentowana ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 r. – o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości …. (Dz.U. 2016.585) stanowi co prawda, iż do postępowań dotyczących nabycia nieruchomości rolnych oraz wpisu do księgi wieczystej wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe, jednak nie wskazano w nim kodeksu postępowania cywilnego ani przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.

W sprawie która trafiła do Sądu Najwyższego  wniosek o przejęcie nieruchomości przez został złożony przez wierzyciela (wierzyciel ma takie prawo na podstawie 984 k.p.c. – wówczas gdy nikt nie zakupi nieruchomości podczas licytacji) przed wejściem w życie ustawy zmieniającej, a postanowienie o przybiciu zapadło po tym dniu.

Sąd Rejonowy przed którym odbywała się licytacja wyraził pogląd, że do postępowania egzekucyjnego wszczętego przed dniem 30 kwietnia 2016 r. powinno się stosować nowe przepisy ograniczające obrót ziemią rolną

Zdaniem Sądu Okręgowego, istotne jest ustalenie na jakim etapie postępowania egzekucyjnego i w jaki sposób dochodzi do weryfikacji tego, czy nabywca podlega ograniczeniom czy tez nie.

Jednocześnie Sąd Okręgowy nie wykluczał też, że intencją ustawodawcy było stosowanie przepisów znowelizowanej ustawy do postępowań egzekucyjnych wszczętych po dniu wejścia jej w życie, a do postępowań wszczętych przed dniem jej wejścia w życie przepisów dotychczasowych, a więc nie przewidujących ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych gdyż  taka interpretacja byłaby zgodna z ogólną zasadą niedziałania prawa wstecz.

Na gruncie przedstawionego staniu faktycznego Sąd Najwyższy w dniu 18 maja 2017 r. podjął uchwałę (skład 3 sędziów) o sygn.akt. III CZP 13/17 o następującej treści:

Do egzekucji z nieruchomości rolnej wszczętej przed dniem 30 kwietnia 2016 r. nie stosuje się ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych wynikających z art. 2a ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (jedn. tekst Dz.U. z 2012 r., poz. 803) w brzmieniu ustalonym przez art. 7 pkt 4 ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. – o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 2016 r., poz. 585).

Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych obowiązują ponad rok jednak egzekucje z nieruchomości mają to do siebie że trwają długo – zwykle dłużej niż rok – zatem być może masz jeszcze szansę zakupić nieruchomość rolną nie będąc rolnikiem 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Kamil 26 maja, 2017 o 15:12

    Jak zobaczyłem tytuł to już miałem nadzieję że znazał Pan sposób na te egzekucje, które wszczęto po 30 kwietnia 🙂 Z moich doświadczeń, nieruchomości „tylko dla rolników” w zasadzie prawie wcale się nie sprzedają w egzekucji…. to tak ad „poprawa skuteczności komorników”.

    Odpowiedz

    Leszek Bloch 26 maja, 2017 o 22:33

    Tak: nieruchomości „tylko dla rolników” w egzekucji – leżą. Jak znajdę sposób – Pan dowie się pierwszy 🙂 pzdr

    Odpowiedz

    Lech 28 maja, 2017 o 08:02

    No tak, tytuł clickbaitowy, a odpowiedź w stylu „cofnij się w czasie, wszcznij egzekucję” ?

    Odpowiedz

    Leszek Bloch 29 maja, 2017 o 09:01

    O… dobry pomysł:) „cofnij się w czasie, wszcznij egzekucję” – to jeszcze bardziej chwytliwy tytuł – i byłby dobry gdyby nie chodziło o egzekucje już wszczęte przed 30 kwietnia 2016 🙂 Tak naprawdę sporo osób – a także także niektórzy sędziowie (jak wskazuje pytanie prawne wskazane w uzasadnieniu ww. uchwały SN) -było przekonanych że wejście w życie ustawy „nieruchomości rolne tylko dla rolnika” powoduje zastosowanie nowych ograniczeń do „starych” egzekucji – podczas gdy jak pokazała uchwała SN „stare” egzekucje toczą się na „starych” zasadach. I tak w 2017 czy 2018 (egzekucje z nieruchomości toczą się latami np: na skutek skarg na czynności, mogą być też zawieszane czy to do czasu zakończenia innego postępowania czy np: na wniosek wierzyciela) można będzie jeszcze nabyć nieruchomość na zasadach sprzed 30 kwietnia 2016

    Odpowiedz

    Marcin 29 maja, 2017 o 21:38

    Ale skąd właściwie wiadomo, że wystawiana nieruchomość rolna miała wszczętą egzekucję przed 30 kwietnia?

    Odpowiedz

    Leszek Bloch 30 maja, 2017 o 12:10

    Świadczy o tym chociażby treść ogłoszenia o licytacji – nie zawierająca ograniczeń co do nabywców zaś w przypadku spraw starszych aniżeli 2016 świadczy o tym także sygnatura akt egzekucyjnych.

    Kamil 31 maja, 2017 o 07:08

    Dobrym sposobem będzie też telefon do komornika.

    jan 18 lipca, 2017 o 19:11

    witam, a jak się sprawa ma w przypadku kiedy przybicie jest przed 30.04.2016, przysądzenie już po tej dacie, nabycie jak najbardziej skuteczne ale czy taka osoba ma zakaz zbywania takiej nieruchomości przez 10 lat zgodnie z art. 2b ukur?

    Odpowiedz

    Leszek Bloch 18 lipca, 2017 o 22:20

    Pytania w sprawach indywidualnych proszę kierować przez formularz kontaktowy (zakładka kontakt)

    Odpowiedz

    Andrzej 25 września, 2017 o 00:19

    Witam
    Był ktoś teraz na licytacji działki rolnej nie będąc rolnikiem? Sąd od razu sprawdza kto się kwalifikuje do licytacji? Jutro chyba idę to pewnie wylecę…?

    Odpowiedz

    Andrzej 26 września, 2017 o 00:07

    Witam
    Wylicytowałem działkę rolna nie będąc rolnikiem poinformowałem po licytacji Sad…i widzialem ze sam Sad się zastanawiał co to będzie dalej hm czyli przybicie jest teraz czekam na list żeby zapłacić… i co dalej jak Pan myśli? nieruchomość oczywiście wszczęcie egzekucji na koniec 2016r…..

    Odpowiedz

    tomasz 23 maja, 2019 o 17:57

    Andrzej,
    jak to się skonczyło dla ciebie?

    Odpowiedz

    Magda 7 sierpnia, 2018 o 21:17

    Czy sytuacja uległa zmianie dzięki podpisanej przez prezydenta specustawie mieszkaniowej „lex developer”?

    Odpowiedz

    Jakub 25 sierpnia, 2018 o 21:04

    Witam.
    Co się stanie gdy wpłacę wadium pojawię się na licytacji komorniczej i otrzymam przebicie ziemi rolnej nie będąc rolnikiem?
    Sąd jakoś sprawdza bycie rolnikiem ?
    Czy mszę przedstawić jakieś dokumenty >
    Z góry dziękuję za odpowiedź

    Odpowiedz

    Leszek Bloch 31 maja, 2017 o 13:54

    I najprostszym 🙂

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: