Jak kupić w egzekucji nieruchomość rolną nie będąc rolnikiem

Leszek Bloch        26 maja 2017        15 komentarzy

Inwestuj w siebie lub w nieruchomości” miał swego czasu rzec Warren Buffet 🙂

Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w nieruchomości wiedz, iż zakup nieruchomości w trakcie egzekucji (na sądowej licytacji) może być nie lada okazją: masz szansę nabyć nieruchomość za cenę 3/4 (pierwsza licytacja) lub 2/3 (druga licytacja) wartości na którą została wyceniona (cena oszacowania).

Być może wiesz także o obowiązujących od 30 kwietnia 2016 ograniczeniach w nabywaniu nieruchomości rolnych, które odnoszą się także do nabycia w trakcie egzekucji.

Obecnie uchwalane przepisy mają jednak to do siebie że stwarzają poważne problemy interpretacyjne (i tu otwiera się pole do popisu dla profesji którą wykonuję 🙂 )

 Otóż szeroko komentowana ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 r. – o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości …. (Dz.U. 2016.585) stanowi co prawda, iż do postępowań dotyczących nabycia nieruchomości rolnych oraz wpisu do księgi wieczystej wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe, jednak nie wskazano w nim kodeksu postępowania cywilnego ani przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.

W sprawie która trafiła do Sądu Najwyższego  wniosek o przejęcie nieruchomości przez został złożony przez wierzyciela (wierzyciel ma takie prawo na podstawie 984 k.p.c. – wówczas gdy nikt nie zakupi nieruchomości podczas licytacji) przed wejściem w życie ustawy zmieniającej, a postanowienie o przybiciu zapadło po tym dniu.

Sąd Rejonowy przed którym odbywała się licytacja wyraził pogląd, że do postępowania egzekucyjnego wszczętego przed dniem 30 kwietnia 2016 r. powinno się stosować nowe przepisy ograniczające obrót ziemią rolną

Zdaniem Sądu Okręgowego, istotne jest ustalenie na jakim etapie postępowania egzekucyjnego i w jaki sposób dochodzi do weryfikacji tego, czy nabywca podlega ograniczeniom czy tez nie.

Jednocześnie Sąd Okręgowy nie wykluczał też, że intencją ustawodawcy było stosowanie przepisów znowelizowanej ustawy do postępowań egzekucyjnych wszczętych po dniu wejścia jej w życie, a do postępowań wszczętych przed dniem jej wejścia w życie przepisów dotychczasowych, a więc nie przewidujących ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych gdyż  taka interpretacja byłaby zgodna z ogólną zasadą niedziałania prawa wstecz.

Na gruncie przedstawionego staniu faktycznego Sąd Najwyższy w dniu 18 maja 2017 r. podjął uchwałę (skład 3 sędziów) o sygn.akt. III CZP 13/17 o następującej treści:

Do egzekucji z nieruchomości rolnej wszczętej przed dniem 30 kwietnia 2016 r. nie stosuje się ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych wynikających z art. 2a ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (jedn. tekst Dz.U. z 2012 r., poz. 803) w brzmieniu ustalonym przez art. 7 pkt 4 ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. – o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 2016 r., poz. 585).

Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych obowiązują ponad rok jednak egzekucje z nieruchomości mają to do siebie że trwają długo – zwykle dłużej niż rok – zatem być może masz jeszcze szansę zakupić nieruchomość rolną nie będąc rolnikiem 🙂

{ 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamil Maj 26, 2017 o 15:12

Jak zobaczyłem tytuł to już miałem nadzieję że znazał Pan sposób na te egzekucje, które wszczęto po 30 kwietnia 🙂 Z moich doświadczeń, nieruchomości „tylko dla rolników” w zasadzie prawie wcale się nie sprzedają w egzekucji…. to tak ad „poprawa skuteczności komorników”.

Odpowiedz

Leszek Bloch Maj 26, 2017 o 22:33

Tak: nieruchomości „tylko dla rolników” w egzekucji – leżą. Jak znajdę sposób – Pan dowie się pierwszy 🙂 pzdr

Odpowiedz

Lech Maj 28, 2017 o 08:02

No tak, tytuł clickbaitowy, a odpowiedź w stylu „cofnij się w czasie, wszcznij egzekucję” 😀

Odpowiedz

Leszek Bloch Maj 29, 2017 o 09:01

O… dobry pomysł:) „cofnij się w czasie, wszcznij egzekucję” – to jeszcze bardziej chwytliwy tytuł – i byłby dobry gdyby nie chodziło o egzekucje już wszczęte przed 30 kwietnia 2016 🙂 Tak naprawdę sporo osób – a także także niektórzy sędziowie (jak wskazuje pytanie prawne wskazane w uzasadnieniu ww. uchwały SN) -było przekonanych że wejście w życie ustawy „nieruchomości rolne tylko dla rolnika” powoduje zastosowanie nowych ograniczeń do „starych” egzekucji – podczas gdy jak pokazała uchwała SN „stare” egzekucje toczą się na „starych” zasadach. I tak w 2017 czy 2018 (egzekucje z nieruchomości toczą się latami np: na skutek skarg na czynności, mogą być też zawieszane czy to do czasu zakończenia innego postępowania czy np: na wniosek wierzyciela) można będzie jeszcze nabyć nieruchomość na zasadach sprzed 30 kwietnia 2016

Odpowiedz

Marcin Maj 29, 2017 o 21:38

Ale skąd właściwie wiadomo, że wystawiana nieruchomość rolna miała wszczętą egzekucję przed 30 kwietnia?

Odpowiedz

Leszek Bloch Maj 30, 2017 o 12:10

Świadczy o tym chociażby treść ogłoszenia o licytacji – nie zawierająca ograniczeń co do nabywców zaś w przypadku spraw starszych aniżeli 2016 świadczy o tym także sygnatura akt egzekucyjnych.

Kamil Maj 31, 2017 o 07:08

Dobrym sposobem będzie też telefon do komornika.

jan Lipiec 18, 2017 o 19:11

witam, a jak się sprawa ma w przypadku kiedy przybicie jest przed 30.04.2016, przysądzenie już po tej dacie, nabycie jak najbardziej skuteczne ale czy taka osoba ma zakaz zbywania takiej nieruchomości przez 10 lat zgodnie z art. 2b ukur?

Odpowiedz

Leszek Bloch Lipiec 18, 2017 o 22:20

Pytania w sprawach indywidualnych proszę kierować przez formularz kontaktowy (zakładka kontakt)

Odpowiedz

Andrzej Wrzesień 25, 2017 o 00:19

Witam
Był ktoś teraz na licytacji działki rolnej nie będąc rolnikiem? Sąd od razu sprawdza kto się kwalifikuje do licytacji? Jutro chyba idę to pewnie wylecę…?

Odpowiedz

Andrzej Wrzesień 26, 2017 o 00:07

Witam
Wylicytowałem działkę rolna nie będąc rolnikiem poinformowałem po licytacji Sad…i widzialem ze sam Sad się zastanawiał co to będzie dalej hm czyli przybicie jest teraz czekam na list żeby zapłacić… i co dalej jak Pan myśli? nieruchomość oczywiście wszczęcie egzekucji na koniec 2016r…..

Odpowiedz

tomasz Maj 23, 2019 o 17:57

Andrzej,
jak to się skonczyło dla ciebie?

Odpowiedz

Magda Sierpień 7, 2018 o 21:17

Czy sytuacja uległa zmianie dzięki podpisanej przez prezydenta specustawie mieszkaniowej „lex developer”?

Odpowiedz

Jakub Sierpień 25, 2018 o 21:04

Witam.
Co się stanie gdy wpłacę wadium pojawię się na licytacji komorniczej i otrzymam przebicie ziemi rolnej nie będąc rolnikiem?
Sąd jakoś sprawdza bycie rolnikiem ?
Czy mszę przedstawić jakieś dokumenty >
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Leszek Bloch Maj 31, 2017 o 13:54

I najprostszym 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: