Jak liczyć 5 letni termin do skargi pauliańskiej

Leszek Bloch        22 marca 2016        Komentarze (0)

W tym tygodniu moja aktywność na blogu  jest nieco mniejsza z uwagi Wielki Tydzień na zbliżające się Święta Wielkanocne dlatego miast się rozpisywać wrzucam uchwałę Sądu Najwyższego która ma rozwiać wątpliwości jak liczyć termin do złożenia skargi pauliańskiej w przypadku gdy osoba trzecia z którą dłużnik dokonał czynności z pokrzywdzeniem wierzyciela – rozporządziła korzyścią na rzecz osoby czwartej.

Sąd pierwszej instancji przyjął, że termin do wystąpienia ze skargą pauliańską należy liczyć od daty czynności dłużnika, a nie od daty czynności osoby trzeciej. Argumentował to tym że w przeciwnym bowiem wypadku 5 -letni termin nigdy by się nie zamknął i powodowałby niepewność obrotu prawnego na bliżej nieokreślony czas.

Ponieważ sąd drugiej instancji podjął wątpliwość w tej kwestii skierował do Sądu Najwyższego zagadnienie prawne o następującej treści:

Czy w sytuacji, gdy osoba trzecia rozporządziła uzyskaną od dłużnika korzyścią w warunkach określonych w art. 531§2 k.c., a wierzyciel ubezskutecznił czynność między dłużnikiem a osobą trzecią w drodze skargi pauliańskiej, termin o którym mowa w art. 534 k.c. należy liczyć od daty czynności między dłużnikiem a osobą trzecią czy od daty czynności między osobą trzecią a „osobą czwartą”?

Rozpatrując ww. zagadnienie prawne Sąd Najwyższy w dniu 28 stycznia 2016 podjął uchwałę następującej treści:

Po uznaniu przez sąd bezskuteczności czynności prawnej dłużnika z osobą trzecią z powodu pokrzywdzenia wierzyciela, termin do wystąpienia z żądaniem uznania bezskuteczności czynności rozporządzającej korzyścią między osobą trzecią, a osobą czwartą (art. 534 k.c.) liczy się od daty jej dokonania.

Podaję sygnaturę ww. sprawy: III CZP 99/15 oraz bezpośredni link do uchwały Sądu Najwyższego a także poprzedzające uchwałę – rozważania Sądu Apelacyjnego w uzasadnieniu do zagadnienia prawnego.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: