Milczenie jest złotem

Leszek Bloch        10 listopada 2016        Komentarze (1)

Jeden z moich długoletnich znajomych, starszy już mecenas, barwna postać lubelskiej palestry, który „z niejednego pieca chleb jadł” i niejeden zawód prawniczy przez ponad siedemdziesiąt lat życia wykonywał (zresztą z powodzeniem nadal wykonuje), na początku mojej drogi zawodowej powtórzył mi maksymę którą usłyszał z kolei od swojego długoletniego znajomego – także mecenasa:

czasami zastanawiam się nie nad tym co powiedzieć na rozprawie ale nad tym czego nie powiedzieć 🙂

Od tamtego czasu z powodzeniem stosuję ww. zasadę i wielokrotnie miałem możliwość przekonania się o jej słuszności.

Do dziś nie zapomnę – gdy swego czasu byłem przesłuchiwany w charakterze świadka – jak pełnomocnik strony dosłownie gryzł palce z powodu nieopatrznych pytań mocodawcy.

Dlatego na sali sądowej raczej powściągam język pozostawiając kwieciste oracje stronie przeciwnej.

Tak jest: wyobraź sobie, że milczenie w procesie nie zawsze oznacza zgodę na twierdzenia strony przeciwnej.

Bywa i tak, że milcząc nie wywołasz kolejnego wątku, nie sprowokujesz repliki czy niewygodnych pytań sądu lub strony przeciwnej bądź też jej pełnomocnika:)

 Dlatego jeśli składasz wyjaśnienia czy zeznajesz przed sądem powściągnij emocje i trzymaj się głównego wątku.

Na rozprawie sądowej powściągliwość i wyrachowanie procesowe bywają cenniejsze aniżeli piękne oracje czy ujawnianie niecnych postępków przeciwnika procesowego.

Jeśli wybierasz pełnomocnika procesowego upewnij się czy aby nie będzie chciał się na siłę popisywać swoją wiedzą, znajomością tematu i elokwencją 🙂 (wiedz, że niektórzy chcą w ten sposób zrobić wrażenie jedynie na swoich klientach 😉 ) oraz czy będzie w stanie powściągnąć także Twoje emocje.

Milczenie jest złotem 🙂

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Krzysztof Szura Listopad 12, 2016 o 11:11

Mecenas ma całkowitą rację 🙂 czasem lepiej powiedzieć mniej, niż więcej i zniszczyć sobie ułożoną misternie strategię procesową.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: