Na kłopoty podatkowe … Monika Markisz

Leszek Bloch        21 grudnia 2015        2 komentarze

Nie sposób być ekspertem w każdym obszarze prawa zaś klientom trzeba zaoferować niezmiennie wysoką jakość usług. W tematach pojawiających się sporadycznie w mojej praktyce zawodowej- zwłaszcza, gdy czas nagli nie pozwalając na samodzielne zgłębienie problemu – posiłkuję się fachową pomocą zewnętrzną. Tak było i w tej historii chociaż na początku nic nie zdradzało potrzeby eksperckiej pomocy zewnętrznej ani mających nastąpić zdarzeń.

W sprawie o złożenie zastępczego oświadczenia woli którą prowadzę przed sądem cywilnym na jednej z rozpraw świadek przesłuchiwany na okoliczność „skąd powód miał pieniądze na mieszkanie” zeznał, że darował córce (powódce) 25000 zł (dwadzieścia pięć tysięcy złotych), po czym – na pytanie sądu – oświadczył, że nie zgłosił darowizny urzędowi skarbowemu. Niedługo potem sąd z urzędu zawiadomił właściwy Urząd Kontroli Skarbowej o ujawnieniu niezgłoszonej organowi podatkowemu darowizny. Treść zawiadomienia tutaj: zawiadomienie US.

Dowiedziałem się o tym za pośrednictwem portalu informacyjnego sądów (w innym razie strona dowiedziałaby się z wezwania do skarbówki) dlatego też chwalę sobie ten aspekt informatyzacji sądownictwa :). Prawdę mówiąc to pierwszy przypadek – nie tylko w mojej praktyce zawodowej, że sąd z urzędu zawiadamia o właściwe organy skarbowej o sprawie podatkowej. Dotychczas była to domena zwalczających się stron.

Jakby nie było – zawiadomienie z urzędu zrobiło na powodach wrażenie, że sąd był zobligowany do tego i sprawa jest nad wyraz poważna. Smaczku całej sytuacji dodawał także fakt, że sędzia prowadzący sprawę mimo że cywilista – jest specjalistą prawa podatkowego –  autorem opracowań i monografii z tego zakresu. Całość wywarła piorunujący efekt na reprezentowanych przeze mnie powodach, którzy spanikowani i przybici szykowali się na kłopoty ze skarbówką.

Aby uspokoić rozedrgane emocje powodów zwróciłem się o pomoc do osoby co do której nie miałem wątpliwości, że na kwestiach podatkowych zna się doskonale. Blogowa koleżanka: Monika Markisz – bo o niej mowa – pomogła powodom przygotować wyjaśnienie do Urzędu Skarbowego. Treści wyjaśnienia nie ujawniam bo to know-how Moniki ale niech wystarczy że w odpowiedzi Urząd Skarbowy stwierdził, że w pełni podziela zaprezentowane stanowisko z czym można zapoznać się tutaj: odpowiedź US.

 Lepszej rekomendacji dla profesjonalizmu Moniki chyba nie trzeba 🙂

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Monika Grudzień 21, 2015 o 12:27

Leszek, dziękuję! Sprawa faktycznie była nietypowa, lecz możliwość zwolnienia darowizn z podatku jest na szczęście bezsporna.

Odpowiedz

Leszek Bloch Grudzień 21, 2015 o 12:49

Trzeba „tylko” wiedzieć jak :).

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: