Nieobecni nie mają racji

Leszek Bloch        09 lutego 2016        Komentarze (0)

Absens carens mawiał mój nauczyciel łaciny gdy usprawiedliwiałem swoje spóźnienie na lekcję :). Zasadę ww. można odnieść także do procesu sądowego: tu także „nieobecny traci„. Dlatego dbam aby stawiać się na rozprawach lub zapewnić zastępstwo nawet w błahych sprawach, gdyż jak wskazuje doświadczenie błahymi mogą się okazać tylko z pozoru.

Praktyka sądowa – w postaci niewydawania wyroku na pierwszej rozprawie i przeznaczania jej jedynie na tzw. informacyjne wysłuchanie stron bez wzywania świadków i przeprowadzania dowodów – kusi aby się na niej nie pojawiać 🙂 – jednak konsekwencje niestawiennictwa mogą być opłakane – dlatego wolę aby dotykały moich przeciwników :).

Staram się też przełamywać dotychczasowy trend nieorzekania na pierwszej rozprawie i przekonuję sąd do wydania werdyktu właśnie wówczas – jeśli zebrany materiał dowodowy na to pozwala. Przyznam że nie jest to łatwe zadanie :).  Niełatwe ale możliwe – zwłaszcza w relacjach między przedsiębiorcami – gdzie zasady profesjonalnego obrotu pozwalają zgromadzić dowody pisemne możliwe do przeprowadzenia od razu bez konieczności wyznaczania kolejnego terminu.

Często zarzuty podnoszone przez pozwanych dłużników w środkach odwoławczych od nakazów zapłaty powoływane są jedynie dla pozoru zaś ich jedynym celem jest przeciągnięcie postępowania i odroczenie w czasie wydania orzeczenia. Powoływane są wtedy zwykle jako dowody przesłuchanie stron oraz zeznania świadków, które mają obrócić wniwecz twierdzenia pozwu :). Naturalną koleją rzeczy strony czy świadkowe – jak to ludzie (zwłaszcza w dzisiejszych miękkich czasach) – niekiedy chorują i niemoc dopada ich dziwnym zbiegiem okoliczności w czasowym sąsiedztwie terminu wyznaczonej rozprawy :).

Czasami udaje się przekonać sąd do pominięcia takich dowodów.

Wówczas protokół z rozprawy może wyglądać tak: jak tutaj  zaś wyrok tak jak ten tu.

Oczywiście gdyby stawił się ktoś ze strony przeciwnej przekonanie sądu do pominięcia dowodów byłoby o wiele trudniejsze – a tak: absens carens 🙂

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: