Od 1 lipca 2017 komornik zajmie mniej…..emerytom i rencistom

Leszek Bloch        01 lipca 2017        Komentarze (0)

Tak to już dzisiaj. Już obowiązuje. A co? Nowa kwota emerytury lub renty wolna od zajęcia egzekucyjnego.

Od 1 lipca 2017 kwota wolna od egzekucji wynosi 75 % najniższej emerytury (a nie jak dotychczas 50% najniższej emerytury).

Komornik będzie mógł zająć zatem 25% najniższej emerytury lub renty – chyba że będzie dokonywał zajęcia na poczet egzekucji alimentów.

Od 1 lipca 2017 kwoty wolne od potrąceń komorniczych wynoszą:

  • 750 złotych – jeśli egzekwowany dłużnik pobiera emeryturę lub rentę z tytułu całkowitej zdolności do pracy (dotychczas kwota wolna od potrąceń wynosiła 500 zł);
  • 562,50 złotych – jeśli egzekwowany dłużnik pobiera rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy (dotychczas kwota wolna od potrąceń wynosiła 375 złotych).

Zmiany powyższe wprowadziła obowiązująca od 1 lipca 2017r. nowelizacja ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W/w nowe kwoty wolne od egzekucji nie dotyczą sytuacji, w której komornik zajmuje emeryturę czy rentę na poczet egzekwowanych alimentów.

O nowelizacji przypomniała mi Krajowa Rada Komornicza przesyłając na kancelaryjnego emaila informację prasową 🙂

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: