Od 1 lipca 2017 komornik zajmie mniej…..emerytom i rencistom

Leszek Bloch        01 lipca 2017        Komentarze (0)

Tak to już dzisiaj. Już obowiązuje. A co? Nowa kwota emerytury lub renty wolna od zajęcia egzekucyjnego.

Od 1 lipca 2017 kwota wolna od egzekucji wynosi 75 % najniższej emerytury (a nie jak dotychczas 50% najniższej emerytury).

Komornik będzie mógł zająć zatem 25% najniższej emerytury lub renty – chyba że będzie dokonywał zajęcia na poczet egzekucji alimentów.

Od 1 lipca 2017 kwoty wolne od potrąceń komorniczych wynoszą:

  • 750 złotych – jeśli egzekwowany dłużnik pobiera emeryturę lub rentę z tytułu całkowitej zdolności do pracy (dotychczas kwota wolna od potrąceń wynosiła 500 zł);
  • 562,50 złotych – jeśli egzekwowany dłużnik pobiera rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy (dotychczas kwota wolna od potrąceń wynosiła 375 złotych).

Zmiany powyższe wprowadziła obowiązująca od 1 lipca 2017r. nowelizacja ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W/w nowe kwoty wolne od egzekucji nie dotyczą sytuacji, w której komornik zajmuje emeryturę czy rentę na poczet egzekwowanych alimentów.

O nowelizacji przypomniała mi Krajowa Rada Komornicza przesyłając na kancelaryjnego emaila informację prasową 🙂

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: