Od 1 stycznia 2016 nowy wymóg formalny pozwu

Leszek Bloch        01 stycznia 2016        Komentarze (0)

Nowy Rok 2016 rozpoczynam życzeniami zdrowia oraz wszelkiej pomyślności dla czytelników i współautorów lexmonitor.pl.

Przypominam także wchodzącej od 1 stycznia 2016 zmianie wprowadzającej dodatkowy wymóg formalny pozwu.

Otóż pozwy złożone po 1 stycznia 2016 będą musiały zawierać informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.

Nie wynika z tego obowiązek podejmowania pozasądowych prób rozwiązania sporu. Obowiązek dotyczy jedynie informacji o tym czy próby były podejmowane a jeśli nie to dlaczego. Niemniej jest to dodatkowy wymóg którego niespełnienie będzie skutkowało wystosowanym przez sąd wezwaniem do poprawienia lub uzupełnienia pisma zaś w razie niewykonania wezwania – zwrotem. Warto mieć to na uwadze aby uniknąć przedłużenia postępowania.

Warto mieć na uwadze, że nawet wezwanie do zapłaty może być swego rodzaju próbą pozasądowego rozwiązania sporu.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: