Od 9 lipca 2018 krótsze przedawnienie

Leszek Bloch        18 czerwca 2018        11 komentarzy

Być może zastanawiasz się dlaczego wpisy na blogu leszekbloch.pl ostatnio nie ukazują się regularnie. No cóż: sam chciałbym aby było to częściej – ale doba ma tylko 24 godziny – a ten blog i tak jest pisany głównie nocą : ) (Mecenas Bartosz Gajek z piszący interesującego bloga: naratunekkreatywnym.pl w jednym z niedawnych artykułów celnie obrazowo pisał o sobie, że dogorywa nad laptopem o 22.00 :). Ja również 🙂 )

poprzednim wpisie zasygnalizowałem podpisanie przez Prezydenta ustawy skracającej ogólny okres przedawnienia z 10 do 6 lat i umożliwiającą sądom uwzględnianie przedawnienia z urzędu w sporach z konsumentami. Zmiana ta mo zmotywować wierzycieli Nowelizacja została już opublikowana. Od dnia publikacji liczy się termin po którym zmiany wejdą w życie. Ponieważ zmiany ogłoszono w Dzienniku Ustaw w dniu 8 czerwca 2018 zatem w zasadniczym kształcie wejdą one w życie po 30 dniach od ogłoszenia tj. w dniu 9 lipca 2018.  Link do Dziennika Ustaw z treścią ogłoszonej ustawy nowelizującej znajdziesz tutaj.

Jak to wpływa na cykl pracy mojej kancelarii?

Spraw grożących przedawnieniem a nie skierowanych do sądu – nie mamy. Zdarzało się co prawda, że zjawiał się ktoś na kilka dni przed przedawnieniem – ale na to już nie mam wpływu a stałych klientów uczulam na to – zwłaszcza, że z upływem czasu szansa na skuteczne wyegzekwowanie spada. Dlaczego ? Otóż zwykle Twój kontrahent nie działa w próżni. Zazwyczaj nie jesteś jego jedynym wierzycielem i zaciąga zobowiązania także u innych. Często jest tak, że do innych kieruje się gdy wyczerpał u Ciebie kredyt kupiecki lub pozostaje w opóźnieniu i nie ma środków na zapłatę.

Zbyt długo zastanawiając się czy już kierować sprawę do sądu czy może jeszcze poczekać i dochodząc swoich roszczeń nie od razu a z opóźnieniem czasowym w stosunku do terminu płatności, bardzo prawdopodobne że będziesz mieć za przeciwnika nie tylko dłużnika ale i innych jego wierzycieli.

Tak, tak: w egzekucji każdy sobie rzepkę skrobie i często kieruje sprawy do swojego komornika aby ten komornik egzekwował tylko na jego rzecz. Oczywiście gdy jest kilku wierzycieli dzieje się tak do czasu ….aż nastąpi zbieg egzekucji (tzn. więcej niż jeden organ egzekucyjny skieruje egzekucję do tego samego składnika majątkowego dłużnika i wówczas należy rozstrzygnąć kto będzie prowadził egzekucję spraw uczestniczących w zbiegu). Po rozstrzygnięciu zbiegu – egzekucję uczestniczących w zbiegu wierzytelności będzie prowadził jeden organ egzekucyjny, który dzieli wpływy z egzekucji proporcjonalnie do wysokości egzekwowanych wierzytelności z uwzględnieniem ewentualnego pierwszeństwa. Natomiast jeśli skierujesz sprawę do egzekucji niezwłocznie to szansa że będziesz jedynym egzekwującym wierzycielem – wzrasta. Zwłaszcza gdy zadbasz o dokumentację roszczenia. Dlaczego ? Odsyłam do przykładowego wpisu dlaczego warto zadbać o nakaz w nakazowym albo warto zadbać o nakazowe: powód płaci mniej. 

Jeśli chodzi o grożące przedawnieniem sprawy egzekucyjne – to zagrożenie przedawnieniem jest dużo groźniejsze i dlatego systematycznie je przeglądam. Zwłaszcza tzw. bezskutki tzn. bezskuteczne egzekucje. W takich sprawach wierzyciele zwykle po stwierdzeniu bezskuteczności pakują sprawę do archiwum i nie wracają do niej traktując jako straconą. W takich sprawach warto czasem poczekać ale trzeba uważać na upływ przedawnienia i je przerywać. Dlaczego warto wznawiać egzekucję bezskutków?. Upływ czasu osłabia czujność dłużnika. Tak jak w wierszyku Chodzi lisek koło drogi: kto się liska nie spodziewa….. 

Powodzenia 🙂

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech | blog o wekslach Czerwiec 19, 2018 o 12:44

Potwierdzam, że pozytywna egzekucja „bezskutku”, wszczęta po wielu latach, daje pewnego rodzaju przyjemność wierzycielowi i chwilowe poczucie „sprawiedliwości świata” 🙂 A jak jeszcze się do tego doda „zdziwienie” dłużnika – mniam 🙂

Odpowiedz

Leszek Bloch Czerwiec 19, 2018 o 13:18

Tak, reakcje dłużnika należą do kategorii „bezcennych” 🙂

Odpowiedz

Bartosz Gajek Czerwiec 20, 2018 o 12:23

A ja już widzę, że fundusze „rzutem na taśmę” kupiły za bezcen roszczenia przedawnione w stopniu najwyższym i wypchały wszystko do sądu. Byle przed lipcem!

Pozdrowienia dla dogorywających 🙂

Odpowiedz

Lech Czerwiec 20, 2018 o 12:36

Szczerze wątpię, czy masowe pchanie do sądu przedawnionych wierzytelności to jest rzeczywiście taki interes. No chyba że ktoś chce skończyć jak Getback 🙂

Odpowiedz

Andrzej Lipiec 10, 2018 o 15:09

Witam.,
Czy mam prawo żądać od komornika faktury z wyszczególnieniem kosztów egzekucyjnych – np. koszty doręczenia 170 zł. (art.39.2.8)
pzdr,
Andrzej

PS. Pilne ,mam 7 dni.

Odpowiedz

Leszek Bloch Lipiec 10, 2018 o 15:19

Nie

Odpowiedz

Lech Lipiec 10, 2018 o 17:19

Czemu nie? Jeśli Andrzej jest wierzycielem…

Odpowiedz

Leszek Lipiec 10, 2018 o 19:13

Koszty doręczenia zrozumiałem jako koszty korespondencji a koszty korespondencji to nie jest usługa a zwrot wydatków

Odpowiedz

Lech Lipiec 10, 2018 o 19:20

Racja.

Odpowiedz

Łukasz Lipiec 31, 2018 o 17:40

Mam wrażenie, że dopieszczanie konsumentów trwa w najlepsze. W dobie coraz większej ilości dłużników mam wrażenie, że to tylko pogorszy sprawę.

Odpowiedz

Leszek Bloch Lipiec 31, 2018 o 19:58

Mam podobne obawy.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: