oplaty.ms.gov.pl Od 1 lipca 2018 znaki opłaty sądowej wyłącznie w formie elektronicznej.

Leszek Bloch        02 lipca 2018        7 komentarzy

Używałem ich głównie do opłat kancelaryjnych za nadanie klauzuli wykonalności albo za odpis orzeczenia. Teraz są już wspomnieniem. Dnia 30 czerwca 2018 wyszły z użycia tradycyjne (papierowe) znaki opłaty sądowej. Do tego dnia można było wykorzystać posiadane zapasy takich znaków.  Już nie nabędziesz papierowych ani nie zwrócisz ich zapasów.

Od 1 lipca 2018 r. znaki opłaty sądowej funkcjonują wyłącznie w formie elektronicznej.  Taki elektroniczny znak opłaty sądowej ma postać kodu kreskowego i numerycznego składającego się z 14 cyfr arabskich. Kod ten odpowiada zapisowi w bazie danych systemu e-Płatności.

E-znak” opłaty sądowej może mieć dowolny nominał. Zabezpieczenia systemu mają umożliwiać wyłącznie jednokrotne wykorzystanie elektronicznego znaku opłaty sądowej.

Elektroniczne znaki opłaty sądowej „e-znaki” zakupisz na stronie https://oplaty.ms.gov.pl/znaki-oplaty-sadowej/zakup lub (wydrukowane na etykietach samoprzylepnych) w kasach sądowych.

Za pośrednictwem portalu e-Płatności (strona https://oplaty.ms.gov.pl/zaplata-do-sprawy) możesz też bezpośrednio uiścić opłaty sądowe z wykorzystaniem natychmiastowych przelewów internetowych (pay-by-link) oraz kart kredytowych.

Oczywiście możesz też dokonywać opłat tradycyjnym przelewem lub gotówką w kasie sądu.

Więcej informacji: na stronach sądów oraz https://oplaty.ms.gov.pl/instrukcja-obslugi

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Lipiec 4, 2018 o 09:25

Czyli zmiana w zasadzie techniczna – znaki ślinione i kasowane pieczątką zmieniają się na drukowane i kasowane skanerem.

Odpowiedz

Leszek Bloch Lipiec 5, 2018 o 09:28

Na to by wyglądało

Odpowiedz

Roland Lipiec 9, 2018 o 10:28

Czy za nadanie klauzuli wykonalności w e-sądzie zasądzane są koszty zastępstwa procesowego?

Odpowiedz

Marek Wrzesień 17, 2018 o 14:55

Zostało mi sporo starych znaków i zastanawiam się, czy to „konstytucyjne”, żeby Państwo w ten sposób wzbogacało się kosztem obywateli? Czy nie powinny niewykorzystane znaki być odkupione albo wymienione na nowe?

Odpowiedz

Lech Wrzesień 17, 2018 o 15:06

@Marek – nie wiem, czy już nie jest za późno, ale trzeba było choćby w ostatnim dniu obowiązywania tych znaków nakleić je na dowolne sądowe pismo i złożyć, a potem zażądać zwrotu tej opłaty.

Odpowiedz

Marek Wrzesień 19, 2018 o 20:44

Chodziło mi po głowie, żeby złożyć lipne pismo z naklejonymi znakami, ale stwierdziłem, że to byłoby nieeleganckie, więc mam znaki 🙂

Odpowiedz

Leszek Bloch Wrzesień 17, 2018 o 15:14

Był oznaczony na to oznaczony czas. Początkowo zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 marca 2016 r. w sprawie uiszczania
opłat sądowych w sprawach cywilnych znaki papierowe miały obowiązywać do 31.12.2017. Później wydano rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 czerwca 2016 r. zmieniające poprzednie rozporządzenie w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych i przedłużające termin wykorzystania znaków do 30.06.2018. Przyznam, że sam też się zapomniałem i trochę mi tych znaków zostało. Może kiedyś będą miały wartość kolekcjonerską 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: