Przedawnienie – przerwanie biegu, zrzeczenie się zarzutu – projekty zmian

Leszek Bloch        17 sierpnia 2015        2 komentarze

Istotne i dla Ciebie wierzycielu – niekorzystne – zmiany z zakresie przerwania biegu przedawnienia i dochodzenia długu przedawnionego przewiduje projekt zmian kodeksu cywilnego przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego działającą przy Ministrze Sprawiedliwości.

Otóż w stosunku do obecnie obowiązujących zasad zaproponowano zdecydowane zaostrzenie wymogów uznania roszczenia wpływającego na bieg przedawnienia oraz zrzeczenia się zarzutu przedawnienia.

Obecnie przedawnienie może przerwać nawet każde zachowanie się dłużnika z którego wynika jego wiedza że dług istnieje (uznanie niewłaściwe typu: ustne negocjacje) zaś według projektu jedynie pisemne uznanie roszczenia będzie mogło przerwać bieg przedawnienia.

Obecnie przedawnienie można przerywać bez ograniczeń czasowych zaś projekt zakłada, że przerywać przedawnienie będzie można maksymalnie do 10 lat od dnia – ogólnie mówiąc – wymagalności, bowiem 10 letni termin przedawnienia ma być ostatecznym nie podlegającym przerwaniu.

Obecnie uznanie roszczenia po upływie przedawnienia utożsamia się często ze zrzeczeniem się zarzutu przedawnienia zaś zgodnie z projektem tylko uznanie dokonane przed upływem terminu przedawnienia przerwie jego bieg. Uznanie złożone po upływie przedawnienia nie będzie miało na nie wpływu tj. nie będzie utożsamiane ze zrzeczeniem się zarzutu przedawnienia i przedawnione zobowiązanie które dłużnik uznał nawet pisemnie nadal będzie zobowiązaniem tzw. naturalnym tj. takim od którego wykonania będzie mógł się uchylić.

Projekt przewiduje, że po upływie terminu przedawnienia jedynie wyraźne oświadczenie dłużnika o zrzeczeniu się zarzutu przedawnienia skutkować będzie przekształceniem się zobowiązania niezupełnego (którego nie możesz przymusowy sposób dochodzić) w zupełne – tj. przywróci stan sprzed przedawnienia. W stosunku do obecnie obowiązujących interpretacji oświadczeń o zrzeczeniu się zarzutu przedawnienia, gdzie dłużnik może zrzec się roszczenia nawet w sposób dorozumiany – uznając dług po terminie jego przedawnienia, bez świadomości stanu przedawnienia – będzie to radykalna zmiana.

Dodatkowo w świetle projektowanych zmian sąd będzie uwzględniał przedawnienie z urzędu a nie na wniosek dłużnika.

Wierzycielu – pomyśl o tym już dzisiaj…

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamil Sierpień 17, 2015 o 07:29

Ciekawe jestem czy i w jakim ostatecznie kształcie te zmiany wejdą w życie, bo zmiany dość rewolucyjne.

Odpowiedz

Leszek Bloch Sierpień 19, 2015 o 20:57

Też jestem ciekawy. Niestety propozycje legislatorów nie są korzystne dla wierzycieli. Zastanawia mnie zwłaszcza powód uwzględniania przedawnienia z urzędu gdy dłużnik nie kwestionuje w żaden sposób roszczenia.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: