Rolnicy i komornicy: nowe wyłączenia spod egzekucji

Leszek Bloch        09 sierpnia 2017        5 komentarzy

Kto ma dzieci ten wie: urlop z małymi dziećmi – choć ma naturalnie swoje uroki – zwykle odbiega od klasycznej definicji relaksu  :).

Powracam do pracy po takim właśnie „wypoczynku” (tak – w tym roku było to także Roztocze, które niezmiennie polecam) i okazuje się że podczas kanikuły nie próżnuje nie tylko Sąd Najwyższy (uchwała III CZP 97/17 zapisze się w świadomości nie tylko komorników czy dłużników ale i wierzycieli – o jej  konsekwencjach może wkrótce) ale i nasi „przywódce” pracują niezmiernie intensywnie.

Otóż w czasie mojej wakacyjnej nieobecności weszło w życie Rozporządzenie MS z 5.07.2017 w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo które nie podlegają egzekucji (treść rozporządzenia zobaczysz po kliknięciu na wyróżniony link)

Rozporządzenie owo nie tylko znacząco poszerza katalog rzeczy wyłączonych spod egzekucji (wspomnę tylko, że  wyłączeniu podlegają min. budynki gospodarcze i grunty rolne, niezbędne do hodowli zwierząt oraz budynki gospodarcze magazynowe, składowe, przechowalnie oraz szklarnie, tunele foliowe i inspekty do prowadzenia produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym wraz z wyposażeniem) – ale mocno krępuje komornika w prowadzeniu egzekucji uzależniając jej kontynuację od uzyskania opinii właściwej izby rolniczej (szczegóły w podlinkowanym rozporządzeniu).

Co istotne regulacje w/w mają zastosowanie nie tylko do egzekucji wszczętych po 2 sierpnia 2017, kiedy to rozporządzenie weszło w życie, ale także do egzekucji wszczętych i niezakończonych przed w/w datą.

Jak to spuentował w komentarzu pod artykułem: Czy komornicy będą jeszcze przeprowadzać czynności terenowe?  jeden z czytelników bloga (zresztą znający egzekucję od strony praktycznej) „Powodzenia dla wierzycieli, których dłużnikami są rolnicy” ….

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Zbigniew Korsak Sierpień 29, 2017 o 18:16

Czyli faktycznie i formalnie wyłączmy rolników spod egzekucji. Pytanie jak na to zareaguje rynek przed sprzedażą czegokolwiek rolnikowi? Czy udzieleniem pożyczki?
O kredytach nie wspomnę.
Wahadło tradycyjnie musi zatrzymać się na ścianie.

Dobry wpis.
AK

Odpowiedz

Leszek Bloch Sierpień 29, 2017 o 20:44

Faktycznie tak. A pomyśleć że jak kilka miesięcy temu słyszałem od komorników że są projekty aby wyłączyć rolników spod egzekucji – to nie wierzyłem 🙂 Dzięki za komentarz i pzdr LB

Odpowiedz

Kamil Sierpień 31, 2017 o 11:14

Rynek reaguje szybko, szczególnie w zakresie kredytowania rolników 🙂 Swoją drogą to tak na prawdę to rozporządzenie wkracza w materię ustawową albowiem rozporządzeniem ogranicza się ustawowy zakres uprawnień z tytułu hipoteki, zastawu rejestrowego….

Jakby tak się też zastanowić i czytać rozporzadzenie tak jak jest literalnie napisane, to ja np. jeszcze nie miałem okazji skierować egzekucji do „budynku”, zawsze jest to egzekucja z nieruchomości. Wprawdzie wiem że są jeszcze w Polsce nieruchomości „budynkowe” (tj. budynki odrębne od gruntu, które są odrębną nieruchomością do której można skierować egzekucję) jako pozostałości po Kodeksie Napoleona, więc jest możliwe skierowanie egzkucji do budynku a tym samy i wyłączenie spod egzekucji tych właśnie budynków, ale nie wiem czy autor miał to na myśli 🙂 Natomiast nie jest możliwe skierowanie egzekucji do części nieruchomości np. z wyłączeniem budynków trwale związanych z nieruchomością. Ale co tam się szczegółami przejmować 🙂

Odpowiedz

Leszek Bloch Sierpień 31, 2017 o 11:25

To prawda – rynek jest czuły na zmiany. Mam w obsłudze podmioty dokonujące sprzedaży na rzecz rolników – czy to maszyn czy to pasz i nawozów – i wiem, że będą żądać dodatkowych zabezpieczeń. Dzięki za komentarz 🙂

Odpowiedz

Łukasz Styczeń 4, 2018 o 00:22

A gdzie w tym wszystkim jest równość wobec prawa?? Może mi jako dostawcy produktów dla rolników nie grozi licytacja, gdy któryś nie zapłaci za towar, a ja nie zapłacę mojemu dostawcy. Nikt się nie zastanowi, z czego będę żył i utrzymywał rodzinę , pod młotek pójdzie firma dom i inne aktywa.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: