Sąd z urzędu nie wyda nakazu w nakazowym

Leszek Bloch        07 lipca 2015        Komentarze (0)

Przecież miałem weksel !!!! 

Mężczyzna, który zadzwonił dzisiaj do kancelarii był naprawdę wściekły.

– Przeciwko zobowiązanemu z weksla należycie wypełnionego, którego prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości – sąd wydaje nakaz zapłaty – a zatem jest to jego obowiązek – prawie krzyczał do słuchawki.

Był niepraktykującym prawnikiem. W oparciu o wystawiony przez pozwanego dłużnika weksel sam sporządził i wniósł pozew o zapłatę 50 tys. zł – licząc na nakaz w postępowaniu nakazowym. Do pozwu załączył weksel.

Weksel stanowił zabezpieczenie zwrotu pożyczonej przez dłużnika kwoty.

Wierzyciel posiadał umowę pożyczki.

Weksel był prawidłowo wypełniony.

Wierzyciel był zdenerwowany…..

Zamiast spodziewanego nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym (miał wszak weksel) powód-wierzyciel otrzymał wezwanie do uzupełnienia 5% opłaty w związku ze skierowaniem sprawy do trybu upominawczego.

Okazało się że pozew nie zawierał jednego elementu …..

Dla jednych sprawa może być oczywista dla innych nie…

Wiedz że nawet jeśli już posiadasz dokumenty kwalifikujące roszczenie do postępowania nakazowego i załączysz je do pozwu – sąd nie wyda sam z siebie nakazu zapłaty w tym trybie.

Możesz mieć nawet „weksel należycie wypełniony którego prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości” a i tak  sąd nie może z urzędu wydać nakazu w tym postępowaniu.

Jeśli tego jednego elementu Twój pozew nie będzie zawierał sąd może wydać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym lub wyznaczyć rozprawę.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: