Korekta nieprawidłowej praktyki komornika

Leszek Bloch        18 grudnia 2015        2 komentarze

To miłe uczucie, gdy rację przyznaje Ci nie tylko sąd rozpatrujący skargę na czynności komornika ale i komornik zaskarżonej czynności dokonujący 🙂  To ostatnie nie zdarza się może tak często jakby się chciało 🙂 ale  satysfakcja jest tym większa.

Jakiś czas temu we wpisie http://leszekbloch.pl/niesplacone-koszty-egzekucyjne-sie-mszcza/ wskazałem na – stosowany na szczęście tylko przez niektórych komorników – sposób egzekwowania od wierzycieli kosztów bezskutecznych egzekucji – za pośrednictwem innych komorników.

Dziś dalszy ciąg tej historii.

Obowiązek zwracania przez wierzycieli wydatków poniesionych przez komornika, które nie zostały pokryte z wyegzekwowanej części świadczenia, z uwagi na bezskuteczną egzekucję – nie jest niczym nadzwyczajnym – w końcu wskazuje na to art. 42 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. W takim przypadku dotychczasowy wierzyciel staje się dłużnikiem komornika zaś komornik wierzycielem.

Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie sposób egzekucji tych kosztów z jakim się zetknąłem.

Zdarzali się mianowicie komornicy którzy zamiast sami egzekwować te koszty zdecydowali się egzekwować je w innym postępowaniu aniżeli powstały i za pośrednictwem innego komornika przy czym ten „inny” komornik naliczał dodatkowo „swoje” koszty egzekucyjne.

Jeden z moich klientów padł ofiarą takiej praktyki.

Komornik z Rzeszowa który z własnej kieszeni pokrył kilkadziesiąt złotych na korespondencję w sprawie w której egzekucja okazała się bezskuteczna złożył wniosek egzekucyjny do innego komornika aby wydatkowaną kwotę wyegzekwować od niegdysiejszego wierzyciela.

Art. 46 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji stanowi, że do wartości od której nalicza się opłaty egzekucyjne nie wlicza się kosztów toczącego się postępowania egzekucyjnego. Komornik inicjujący postępowanie egzekucyjne jak i komornik dokonujący zaskarżonej czynności wyinterpretowali, że określenie „toczące się postępowanie” oznacza jedynie postępowanie w którym egzekucja okazała się bezskuteczna i że w kolejnym postępowaniu będzie można naliczyć „koszty od kosztów„.

Sprawa być może by mnie nie zbulwersowała (w końcu długi należy płacić) gdyby egzekucji nie mógł prowadzić komornik – wierzyciel (z majątku co do którego nie byłby właściwy miejscowo) – ale w tej sprawie wszystko zostało wyegzekwowane z rachunku bankowego.

Z uwagi na powyższe zdecydowałem się interweniować i złożyłem w imieniu mojego mocodawcy skargę na czynności komornika.

Liczyłem co prawda na korzystne rozstrzygnięcia sądu ale jakie było moje zdziwienie, gdy w odpowiedzi na skargę komornik który dokonał zajęć potwierdził zasadność skargi po czym zwrócił wyegzekwowaną opłatę stosunkową (plus VAT) 🙂

Sądowi rozpatrującemu skargę nie pozostało nic innego jak umorzyć postępowanie i zasądzić koszty skargi łącznie z kosztami zastępstwa 🙂 od komornika składającego nieuprawniony wniosek egzekucyjny. Egzekucja tychże nie powinna nastręczać problemów 🙂

Postanowienie sądu obejrzysz tutaj: 18 grudzień 2015

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech | blog o wekslach Grudzień 29, 2015 o 07:22

Ciekawe czy komornik zmienił tę praktykę w stosunku do innych klientów.

Odpowiedz

Leszek Bloch Grudzień 29, 2015 o 10:22

Sprawa jest świeża – zatem czas pokaże.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: