Sprawdzisz w internecie czy kontrahent ma rozdzielność majątkową?

Leszek Bloch        24 marca 2016        2 komentarze

Informacja dla wierzycieli: kto wie – może niedługo będziesz mógł sprawdzić czy kontrahent zawarł umowę majątkową małżeńską. Wiedza o tym jest istotna dla oceny ryzyka handlowego, zakresu żądanych zabezpieczeń i możliwości ewentualnej egzekucji. Wiedza o majątku kontrahenta posiadana w chwili zawarcia umowy przekłada się na skuteczną egzekucję. Jeśli prowadziłeś kiedyś egzekucję wiesz jakie to może mieć  znaczenie. Pisałem o tym min. tutaj.

Z informacji dostępnych na stronie Ministerstwa Cyfryzacji oraz Krajowej Rady Notarialnej wynika, iż zamierzają podjąć wspólne działania, których celem jest wdrożenie następujących projektów:

  • Ogólnopolskiego Elektronicznego Repozytorium Aktów Notarialnych
  • Elektronicznych wypisów, odpisów i wyciągów aktów notarialnych
  • Dostępu do Krajowego Rejestru Sądowego – ułatwienia składania wniosków
  • Ogólnopolskiego Rejestru Umów Majątkowych Małżeńskich
  • Ogólnopolskiego Rejestru Testamentów.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magda Bojaryn Kwiecień 6, 2016 o 16:53

Zastanawiam się czy zmiana ta będzie miała rzeczywiście takie praktyczne znaczenie dla egzekucji należności. Żeby móc sięgnąć do majątku wspólnego małżonków, gdy jeden z nich ma długi czyli żeby rozszerzyć klauzulę wykonalności na małżonka (czyt. na majątek wspólny) trzeba mieć dokument, w którym współmałżonek wyraża zgodę na zaciągnięcie zobowiązania. Jeżeli dokumentem takiej zgody wierzyciel nie wykaże, nie będzie mógł uzyskać rozszerzenia klauzuli.
W praktyce w obrocie gospodarczym niezmiernie rzadko spotyka się zgody małżonków. Czasami udaje mi się uzyskać taką zgodę przy zawieraniu ugód co do spłaty zadłużenia.

Odpowiedz

Leszek Bloch Kwiecień 6, 2016 o 19:16

Z mojej perspektywy istnienie umowy będzie miało znaczenie. Jak często powtarzam windykacja zaczyna się już w dacie transakcji albo nawet przed jej powstaniem 🙂

Przykładowo ustalam tzw. limit kupiecki dla kontrahenta lub zastanawiam się nad ryzykiem związanym dużą transakcją:
– jeśli rozdzielność jest – wiem że nie ma majątku wspólnego i oceniam sytuację na podstawie li tylko majątku kontrahenta lub żądam poręczenia małżonka czy osób trzecich,
– jeśli rozdzielności nie ma dokonuję oceny biorąc pod uwagę majątek wspólny – i mogę się ograniczyć do zgody małżonka.

Przy majątku wspólnym i braku zgody małżonka – pozostaje jeszcze możliwość przeprowadzenia rozdzielności majątkowej i podziału majątku na wniosek wierzyciela.
Przy braku majątku wspólnego takich możliwości nie ma…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: