To nic osobistego

Leszek Bloch21 lipca 2015Komentarze (0)

„Sorry. To nic osobistego ale składamy zarzuty i wnosimy o zwolnienie od opłaty aby przeciągnąć kilka miesięcy”.

SMS-a tej treści otrzymałem od pełnomocnika strony pozwanej w procesie o zapłatę, który dzień wcześniej proponował podpisanie porozumienia spłat.

Wspominam o tym nie bez kozery: przedsiębiorcy często zwlekają ze składaniem pozwu obawiając się że to wpłynie na ich relacje z kontrahentem. Obrazi się. Pójdzie do konkurencji.” – to najczęstsze tłumaczenie przyczyn zwłoki ze skierowaniem pozwu. Mało tego są wierzyciele, który wstydzą się upominać o swoje lub uważają że „tak nie wypada”.

Tymczasem dłużnicy nie mają skropułów aby korzystać ze swych uprawnień procesowych i odwlekać w czasie zasądzenie prawomocnym orzeczeniem obiektywnie wymagalnych zobowiązań. Składanie środków zaskarżenia przez pozwanych o zapłatę jedynie po to aby zyskać na czasie – jest powszechne. Co więcej zdarza się, że egzekwowani dłużnicy mają pretensje, że wierzyciel ośmielił się dochodzić swego – bo przecież „gdybym miał to bym zapłacił”.

Wierzycielu nie czuj dyskomfortu dochodząc swoich słusznych roszczeń. Możesz odczuwać jedynie zażenowanie z powodu zachowania dłużnika niedotrzymującego umów a mającego pretensje do Ciebie. To Twój dłużnik powinien czuć się źle z niespłaconymi zobowiązaniami. Dokonując zakupu z odroczonym terminem płatności powinien zabezpieczyć środki na zapłatę bo przecież umawialiście się na zapłatę w konkretnym terminie a nie wówczas „gdy będzie miał” lub „kiedy jemu ktoś zapłaci„.

Nie obawiaj się też, że upominanie się o swoje Ciebie osłabi a wzmocni konkurencję. Teraz każdy na ile może bada rynek, dowiaduje się o sytuacji swoich kontrahentów. Twoja konkurencja będzie rywalizować o klientów którzy płacą w terminie a nie o tych którzy „zapłacą jak będą mieli”. 

Jeden z moich znajomych przedsiębiorców powtarza „w biznesie nie ma obrażania”. Z perspektywy kilkunastu lat doświadczenia w dochodzeniu roszczeń mogę śmiało potwierdzić powyższą tezę. Zwykle kontrahenci, których egzekwowałem – wracali po jakimś czasie. Obraza dłużników trwała krótko i została zweryfikowana przez innych wierzycieli, którzy także dochodzili swoich roszczeń przed sądem i także nie kierowało nimi „nic osobistego”.

„To nic osobistego” – tę samą zasadę powinien rozumieć i Twój dłużnik.

Na koniec pozwolę sobie przytoczyć słowa przypisywane angielskiemu mężowi stanu Henremu Temple: „Wielka Brytania nie ma wiecznych sojuszników, ani wiecznych wrogów; wieczne są tylko interesy Wielkiej Brytanii i obowiązek ich ochrony”.

Uważam, że słowa te Wierzycielu możesz zastosować do siebie.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: