Wołyń. Pamiętamy!

Leszek Bloch        11 lipca 2016        Komentarze (0)

Dzisiejszy wpisem chcę przypomnieć temat odbiegający od tematyki bloga niemniej bardzo ważny dla świadomości – jak myślę – nie tylko mojej, a niezmiennie spychany na boczny tor przez tzw. „oficjalne czynniki” w imię a jakże: „poprawności politycznej”.

Temat dotyczy dokonanej przez organizacje ukraińskich  (tak dziś gloryfikowanych) nacjonalistów z UON-UPA oraz ukraińską ludność cywilną (tak, tak) – masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu.

Mimo, że do zbrodni dochodziło i wcześniej (ataki w 1939r.na wycofujących się do Rumunii po klęsce wrześniowej żołnierzy polskich) i później (do 1947r. na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu) to właśnie dzień 11 lipca 1943r., który przeszedł do historii pod nazwą „krwawej niedzieli” – stanowił punkt kulminacyjny tego opętańczego mordu, bowiem w tym dniu doszło do masowych i jednoczesnych ataków na zgromadzonych w kościołach (!) Polaków.

Przerażające jest nie tylko nieprawdopodobne okrucieństwo tych mordów ale i to że mordercy znaleźli wsparcie w prawosławnym i greckokatolickim duchowieństwie.

Obecnie ze smutkiem można skonstatować, że w imię swoiście rozumianego interesu politycznego zdarzeń zwanych „rzezią wołyńską” czy też „zbrodnią wołyńską” – jakoś mało kto odważy się głośno i oficjalnie nazwać po imieniu: „ludobójstwem”. W imię tejże poprawności politycznej nikt też oficjalnie nie domaga się potępienia morderców – na późniejszej postawie których chce budować swą tożsamość nasz sąsiad.

Tym bardziej pamiętajmy…

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: