Zmiana k.p.c. od 08.10.2019 zastrzeżenie do zarządzenia asystenta sędziego o wezwaniu do uiszczenia opłaty

Leszek Bloch        08 października 2019        2 komentarze

Obowiązek nieustannego pogłębiania i aktualizowania wiedzy stanowi charakterystyczny rys mojego zawodu.

Nie dalej jak wczoraj uczestniczyłem w szkoleniu dotyczącym ostatnich zmian w postępowaniu cywilnym organizowanym przez lubelską OIRP.

Skoncentrowany na analizie przepisów dużej nowelizacji k.p.c.- o której wspominałem na blogu już nie raz i nie dwa – przeoczyłem zmianę wprowadzoną ustawą z dnia 30 sierpnia 2019 o zmianie ustawy prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw :). Tak, tak ostania, tak szeroko komentowana nowelizacja k.p.c. to nie koniec zmian tej zmaltretowanej ustawy.

Otóż na wspomnianym szkoleniu prowadzonym przez znanego sędziego lubelskiego Sądu Okręgowego – Piotra Jakubca dowiedziałem się, o zmianie w k.p.c. która wchodzi właśnie dzisiaj tj. 8 października 2019r.

Zmiana poszerza kompetencje asystenta sędziego. Będzie on mógł wydawać zarządzenia należące do kompetencji przewodniczącego za wyjątkiem zarządzenia o zwrocie pism procesowych. Zarządzenia asystenta przewodniczący ma prawo zawsze zmienić.

Co ciekawe strona niezadowolona z zarządzenia wzywającego do uiszczenia opłaty ma prawo złożyć zastrzeżenie. Takie zastrzeżenie nie wymaga uzasadnienia. Powinno zawierać jedynie wskazanie zaskarżonego zarządzenia asystenta. W razie wniesienia zastrzeżenia zarządzenie asystenta sędziego o wezwaniu do uiszczenia opłaty traci moc. Coś na kształt sprzeciwu do nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Dokładne brzmienie art. 472 jest następujące:

art. 472

§ 1. W zakresie czynności przewodniczącego zarządzenia może również wydawać asystent sędziego, z wyjątkiem zarządzenia o zwrocie pisma procesowego, w tym pozwu. W każdym przypadku przewodniczący może uchylić lub zmienić zarządzenie asystenta.
§ 2. W terminie tygodnia od dnia doręczenia stronie zarządzenia asystenta sędziego o wezwaniu do uiszczenia opłaty, z pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia zastrzeżenia, strona może wnieść zastrzeżenie do zarządzenia asystenta sędziego o wezwaniu do uiszczenia opłaty. Zastrzeżenie powinno zawierać wskazanie zaskarżonego zarządzenia. Zastrzeżenie nie wymaga uzasadnienia.
§ 3. W razie wniesienia zastrzeżenia zarządzenie asystenta sędziego o wezwaniu do uiszczenia opłaty traci moc. Zastrzeżenie wniesione po upływie terminu lub niespełniające warunków formalnych pisma procesowego nie wywołuje skutków i pozostawia się je bez rozpoznania, bez wzywania do jego poprawienia lub uzupełnienia. W takim przypadku przewodniczący z urzędu bada prawidłowość zarządzenia asystenta sędziego.

W niektórych szkoleniach uczestniczę z prawdziwą przyjemnością. Do takich należą niewątpliwie te prowadzone przez sędziego Jakubca. Szeroka wiedza, wnikliwość, łatwość wypowiedzi, plastyczne przykłady, poczucie humoru – to jest to co mnie przyciąga. Myślę, że nie jestem w tym odosobniony – bowiem miejsca na liście zapisów były wyczerpane od wielu miesięcy a sala szkoleniowa pękała w szwach. Było nas lekko licząc ok. 200 osób. Niektórzy nie mogąc się pomieścić w sali słuchali z przylegających korytarzy. Mimo 5 godzin z okładem spędzonych na wykładzie mam niedosyt. Materia ważka a problematyka zmian tak szeroka, że mimo całodniowego szkolenia udało się omówić tylko niektóre z nich. Dlatego na tym nie poprzestaję i drążę nadal.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamil Październik 9, 2019 o 14:04

Ależ wcisnęli tam ten przepis między upadłość a restrukturyzacje 🙂 Ja czytałem ustawę zaraz po ogłoszeniu, zwracając uwagę na zmiany w upadłości i restrukturyzacji i kompletnie nie zwróciłem uwagi ten przepis KPC. Dzięki bardzo. Co do samej zmiany mam wątpliwość czy cokolwiek ona przyspieszy… wręcz przeciwnie.

Odpowiedz

Leszek Bloch Październik 9, 2019 o 14:40

Ja zaś czytałem tylko ustawę z 4.07.2019 gruntownie zmieniającą k.p.c. i w mej naiwności nie przypuszczałem, że kolejna ustawa nowelizująca k.p.c. uchwalona została 30.08.2019 🙂 Mało tego powiem Panu, że na szkoleniu które odbyłem zaraz przed tym opisywanym w w/w artykule prowadząca będąca pracownikiem Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego wspomniała, że według jej wiedzy w kolejce oczekuje jeszcze 5 nowelizacji k.p.c. 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: