Zmiany w doręczeniach w postępowaniu cywilnym po nowelizacji 2016

Leszek Bloch        02 października 2016        2 komentarze

Jakiś czas temu w artykule znaj swego dłużnika pisałem o praktyce sądów min. sądów gospodarczych w postaci wzywania powodów do wskazania: imion rodziców pozwanego oraz  nazwiska panieńskiego jego matki. 🙂 Powodowie – zwłaszcza w sprawach gospodarczych – zwykle nie dysponowali żądanymi informacjami – ponieważ w obrocie gospodarczym przedsiębiorcy podają adres działalności. Możesz sobie wyobrazić, co słyszałem od powodów – przedsiębiorców otrzymujących takie wezwania. 🙂  Sądy wzywały do wskazania tych danych ponieważ formalnie nie mogły żądać numeru PESEL pozwanego oraz zweryfikować jego miejsce zamieszkania. Doręczeń dla osób fizycznych w świetle dotychczasowych przepisów dokonywać się bowiem powinno właśnie na adres zamieszkania niezależnie od tego czy pozwany był przedsiębiorcą czy nie.

Obecnie się to zmieniło i to na korzyść powodów, których zwykle reprezentuję.

Otóż obowiązująca od 8 września 2016r. ustawa nowelizująca min. kodeks postępowania cywilnego (którą ostatnio omawiałem w kontekście postępowania egzekucyjnego)  przyniosła także zmianę przepisu traktującego o doręczeniach w postępowaniu cywilnym.

Obecnie przepis art. 133 § 2a k.p.c. – bo o nim mowa – ma następujące brzmienie:

„Pisma procesowe dla przedsiębiorców i wspólników spółek handlowych, wpisanych do rejestru sądowego albo Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), doręcza się na adres udostępniany w rejestrze albo CEIDG, chyba że strona wskazała inny adres dla doręczeń. Jeżeli ostatni udostępniony adres został wykreślony jako niezgodny z rzeczywistym stanem rzeczy i nie zgłoszono wniosku o wpis nowego adresu, który podlegałby udostępnieniu, adres wykreślony jest uważany za adres udostępniony w rejestrze albo CEIDG.”

Liczę na to, że nowelizacja usprawni doręczenia w procesie i przyspieszy uzyskanie orzeczeń do egzekucji.

Muszę też wspomnieć, że nowelizacja „nie przyjęła się” jeszcze we wszystkich sądach o czym świadczy „wezwanie do usunięcia braków formalnych pozwu” które obejrzysz kliknąwszy tutaj 🙂

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Październik 21, 2016 o 13:30

Można by rzec – „wreszcie”. Bo do tej pory w CEIDG był „adres do doręczeń”, na który… doręczać nie było można.

Odpowiedz

Leszek Bloch Październik 21, 2016 o 13:43

Tak – swego rodzaju qui pro quo – które wcale zabawne nie było…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: