Zmiany w egzekucji: nadchodzi elektroniczna licytacja ruchomości

Leszek Bloch        14 września 2016        Komentarze (0)

Jednym z ciekawszych (i od dawna oczekiwanych) rozwiązań wprowadzonych ostatnią (z 10 lipca 2015) nowelizacją  postępowania egzekucyjnego jest elektroniczna licytacja ruchomości. Z uwagi na elektroniczny sposób jej prowadzenia nie będzie konieczna obecność licytanta w miejscu licytacji – a zatem będzie mogło w niej uczestniczyć szersze grono zainteresowanych.

Obwieszczenie o licytacji elektronicznej zamieszczać się będzie publicznie w budynku sądu rejonowego właściwego dla miejsca licytacji oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej a także w systemie teleinformatycznym.

 Sprzedaż w drodze licytacji elektronicznej ma dokonywać się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. System teleinformatyczny do obsługi elektronicznych licytacji ma stworzyć i utrzymywać  Krajowa Rada Komornicza zaś korzystanie z niego ma być nieodpłatne. Co istotne dostęp do tego systemu obsługującego licytację elektroniczną ma być zapewniony w sądach rejonowych.

 Komornik ma wyznaczać termin rozpoczęcia i zakończenia licytacji elektronicznej w taki sposób, aby czas jej trwania wynosił co najmniej siedem dni, a jej zakończenie przypadało w godzinach urzędowania sądu rejonowego, przy którym działa komornik.

Taka licytacja będzie się mogła odbyć na wniosek wierzyciela. Wniosek taki będzie mógł być złożony przed wyznaczeniem terminu licytacji lub wraz z wnioskiem o wyznaczenie drugiej licytacji. Co istotne w razie złożenia wniosku o elektroniczną licytację ruchomości komornik zobowiązany będzie oddać zajęte ruchomości  w dozór innej osobie niż dłużnik.

Dlaczego piszę w czasie przyszłym?

Po pierwsze przepisy dotyczące elektronicznej licytacji ruchomości (art. 8791 k.p.c. – art. 87911 k.p.c.) wchodzą w życie z dniem 1 marca 2017 🙂

Ponadto sposób przeprowadzenia licytacji elektronicznej oraz sposób wykorzystania systemu teleinformatycznego obsługującego licytację ma określić Minister Sprawiedliwości w drodze rozporządzenia 🙂

Dlatego „nie mówmy hop…”  bo „pożyjemy – zobaczymy” 🙂

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: