Zmiany w postępowaniu cywilnym po 8 września 2016 – refleksje po konferencji szkoleniowej

Leszek Bloch        10 października 2016        2 komentarze

Dla pełnomocnika procesowego większe znaczenie – aniżeli orzecznictwo Sądu Najwyższego – ma zwykle „praktyka orzecznicza” sądu okręgowego czy sądu apelacyjnego 🙂 – a to z tego względu, że większość spraw znajduje finał właśnie na tym etapie.

Chociażby dlatego pojawienie się na konferencji szkoleniowej w Kazimierzu Dolnym obejmującej min. ostatnią nowelizację postępowania cywilnego – uznałem za wskazane a nawet konieczne (nie bez znaczenia było i miejsce konferencji – szczególnie urokliwe poza sezonem 🙂 ). Wykłady prowadzili bowiem sędziowie lubelskiego sądu okręgowego i apelacyjnego.

Wykład Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego i ich wpływ na praktykęprowadziła sędzia Sądu Apelacyjnego w Lublinie Danuta Mietlicka. Nie ukrywam, że dla pełnomocnika procesowego spojrzenie sędziego, który widzi sprawę nieco z innej perspektywy – jest szczególnie cenne.

Nie sposób oczywiście podczas kilkugodzinnego wykładu omówić wszystkie zmiany – których nawet jeśli chodzi o ostatnia nowelizację – była cała masa. Oprócz zmian w egzekucji, które i ja staram się od jakiegoś czasu omawiać, ciekawiło mnie szczególnie sędziowskie spojrzenie na nowości wprowadzone do kodeksu postępowania cywilnego ostatnią obowiązującą od 8 września 2016 nowelizacją tj: ustawowa definicja dokumentu oraz forma dokumentowa czynności prawnych (postaram się pamiętać o rozwinięciu tego tematu w kolejnych wpisach).

Podczas konferencji dowiedziałem się, że coraz głośniej „mówi się” o przywróceniu postępowania gospodarczego – z czego jako pełnomocnik przedsiębiorców byłbym bardzo zadowolony (moim zdaniem dynamika obrotu gospodarczego powinna mieć odzwierciedlenie w procesie).

Usłyszałem także kilka miłych słów na temat bloga, który choć w zamierzeniu skierowany do przedsiębiorców nie posiadających obsługi prawnej czy osób nie posiadających prawniczego wykształcenia – czytany jest ponoć chętnie przez innych pełnomocników :).

 P.S. Jeśli nie byłeś jeszcze w Kazimierzu Dolnym odwiedź go właśnie teraz: po sezonie wakacyjnym, gdy wolne od zgiełku i tłoku miasteczko odzyskuje swój naturalny urok. Uwierz mi: jesienią, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie – jest tu naprawdę pięknie 🙂

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamil Październik 11, 2016 o 07:26

Ciekaw jestem Pana reflekcji na temat formy dokumentowej. Wydaje mi się że zmiany rewolucji nie wprowadzają, ale na pewne aspekty, szczególnie przy konstruowaniu umów warto zwrócić uwagę.

Odpowiedz

Leszek Bloch Październik 18, 2016 o 19:42

Panie Kamilu – także rozmyślam nad ww. kwestią w kontekście konstruowania umów mając w perspektywie proces sądowy 🙂 pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bloch.kancelaria@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: