21.08.2019 – od dzisiaj wzrosły opłaty sądowe

Leszek Bloch21 sierpnia 20192 komentarze

Od dzisiaj może Cię więcej kosztować skierowanie pozwu do sądu. Właśnie dziś tj. 21.08.2019 wszedł w życie przepis ustawy nowelizującej min. ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zmianę odczujesz szczególnie drastycznie jeśli pozywasz w postępowaniu uproszczonym tj. jeśli Twoje roszczenie nie przekracza 20 tys. zł.

Podwyżkę zapowiadałem dwa miesiące temu we wpisie anonsującym wzrost opłat w postępowaniu uproszczonym. Tam znajdziesz porównanie opłat dotychczasowych jak i obowiązujących od 21.08.2019. Zapoznaj się z tym wpisem gdyż wniesienie opłaty w niewłaściwej wysokości na pewno wpłynie na okres trwania postępowania sądowego a może wywołać i dalej idące konsekwencje. Jeśli chciałbyś poznać motywy racjonalnego (z z założenia) ustawodawcy odsyłam do niedawnego wpisu gdzie podlinkowałem przebieg prac legislacyjnych albo wprost do uzasadnienia projektu ustawy.

Przyznam, że ostatni okres przed wejściem podwyżki w życie był dla mnie szczególnie pracowity. Dlatego teraz udam się na krótki wypoczynek i odezwę się we wrześniu.

Tymczasem polecam Ci lekturę moich wpisów o innych nadchodzących zmianach tj. np ustawie mającej na celu ograniczenie zatorów płatniczych lub też o uprzywilejowaniu jednoosobowych przedsiębiorców.

Szukającym wytchnienia od tematów prawniczych przypominam o mającej się odbyć w najbliższą niedzielę tj. 25.08.2019 inscenizacji bitwy pod Komarowem a także namawiam do wsparcia inicjatywy budowy pomnika mającego upamiętnić to świetne zwycięstwo.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Wiktoria 3 września, 2019 o 18:03

  Jaki jest tego powód?

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 6 września, 2019 o 10:39

  Śp. trener Janusz Wójcik powiedziałby: „kasa misiu, kasa”

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: