6 czynników od których zależy długość procesu sądowego

Leszek Bloch15 grudnia 20162 komentarze

Ile to będzie trwało?

Założę się że jeśli dochodzisz swoich praw przed sądem lub przymierzasz się do tego kroku – pytanie na pewno przemknęło Ci przez głowę.

Od jakich czynników zależy zatem czas trwania procesu?

Może się zdziwisz ale w dużej mierze zależy do Ciebie samego 🙂

Poniżej przedstawiam kilka wybranych czynników wpływających z perspektywy powoda na czas trwania procesu sądowego.

Po pierwsze: zależy to od tego czy nie będziesz popełniać błędów formalnych.  (Dla przykładu: opłata mniejsza o 1 zł aniżeli wymagana potrafi przedłużyć postępowanie o miesiące gdyż sprawa nie ruszy z miejsca).

Po drugie: zależy to od tego czy jesteś przygotowany finansowo na prowadzenie sporu. (Możesz ubiegać się o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych ale rozpatrzenie takowego wniosku – nawet jeśli jest kompletny i poprawnie wypełniony – pochłania czas)

Po trzecie: zależy od tego jak się przygotowałeś do procesu, jakie dowody zgromadziłeś i czy wiesz kiedy i jak je zaprezentować przed sądem (przykładowo: jeśli swoje roszczenie zamierzasz dowieść zeznaniami świadków to miej na względzie że trzeba zaplanować termin na ich przesłuchanie i ich formalnie wezwać z odpowiednim wyprzedzeniem a także liczyć się z ewentualną absencją – co wiąże się z koniecznością ponownego wezwania). Dlatego tak ważne jest uprzednie zadbanie o dowody z dokumentów 🙂 Zależy też od tego czy wiesz z których dowodów możesz zrezygnować bez szkody dla zasadności roszczenia a które prezentować.

Po czwarte: zależy od tego jak będzie zachowywać się strona przeciwna tzn. czy będzie bierna czy aktywna i czy w tym ostatnim przypadku aktywność wykorzysta w celu przeciągnięcia procesu (wierz mi katalog pomysłów jest całkiem spory). Zależy też od tego czy potrafisz przewidzieć i przejrzeć strategię procesową drugiej strony i odpowiednio reagować.

Po piąte: zależy od tzw. „obłożenia” wydziału sądu przed którym prowadzisz spór i jego organizacji. Niektóre wydziały mimo dużego wpływu spraw i szczupłej obsady radzą sobie nadzwyczaj sprawnie w innych znowu sprawy ciągną się latami.

Po szóste: zależy od umiejętności prowadzenia sprawy przez sędziego.

To tylko niektóre elementy które mogą mieć wpływ na czas trwania procesu sądowego.

Większość z nich powinieneś omówić ze swoim pełnomocnikiem.

Jeśli go dotychczas nie ustanowiłeś – zapraszam do kontaktu 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Kamil 15 grudnia, 2016 o 07:11

  A ja jeszcze bym dodał że czasem można mieć pecha i nawet gdy wszystko jest z naszej strony wporządku to Sąd potrafi nieźle namieszać 🙂 Piszę z perspektywy aktualnej sprawy gdzie sprawa od kilku miesięcy wędrowała między sądami ze względu na rzekomą błędną właściwość….. a ostatecznie i tak wróciła do sądu gdzie pierwotnie złożone było powództwo, jako do sądu właściwego. Na szczęście roszczenie udało się zabezpieczyć, więc jest szansa….

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 15 grudnia, 2016 o 08:49

  Tak – wymieniłem tylko niektóre czynniki. Może przecież zaistnieć szereg dodatkowych zdarzeń mających wpływ: zmiana sędziego, choroba, pomyłki w doręczeniach itp. itd. Swoją drogą wędrówka sprawy jaką Pan opisał nieczęsto się zdarza, chociaż przekazywanie spraw między sądami jest na porządku dziennym. Zabezpieczenie to podstawa 🙂 pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: