Bolszewika goń!

Leszek Bloch15 sierpnia 2015Komentarze (0)

Zwycięska dla Polski bitwa warszawska (12-15 sierpnia 1920r.) stanowiła przełom w wojnie polsko – bolszewickiej. Uważana jest za jedną 18 najważniejszych, przełomowych bitew świata, które wpłynęły na jego dalsze losy.

Na jej pamiątkę ustanowiono w dniu 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego. W tym właśnie dniu w 1920 roku wojska polskie rozpoczęły kontrofensywę w wyniku której rozbiły bolszewików.

Trzeba pamiętać, że wówczas Polska w skrajnie niekorzystnych okolicznościach, praktycznie sama odparła atak „czerwonej zarazy”. O tym jak barbarzyński był to najeźdźca można się dowiedzieć z relacji służącego wówczas w Konarmi – Izaaka Babla (polecam).

Sąsiedzi Polski (Niemcy, Czechosłowacja, Litwa) jakkolwiek by nie byli skonfliktowani między sobą – to w swej nie skrywanej wrogości do Polski pozostawali jednako zgodni. Jawnie wspierali bolszewików (sprzedaż uzbrojenia i zaciąg ochotników) i blokowali dostawy uzbrojenia dla walczącej o niepodległość Polski.  Jedynym krajem regionu które oferował wsparcie swojego wojska okazały się Węgry, co niestety zostało uniemożliwione przez brak zgody Rumuni i Czechosłowacji na przejazd.Węgrom udało się jedynie uzyskać zgodę Rumuni na dostawę uzbrojenia.

Dodatkowo w tym okresie odbywał się plebiscyt w sprawie Warmii i Mazur zaś w odpowiedzi na niemieckie prowokacje wybuchło II powstanie śląskie.

Możni tego świata obojętnie (konferencja w Spa) lub nawet z wyraźną niechęcią (Wielka Brytania) patrzyli na walczących Polaków.

A jednak wtedy się udało 🙂

Pozwala to patrzeć z dumą i optymizmem w przyszłość.

Żałuję tylko że to świetne zwycięstwo nie zostało wykorzystane w kampanii niemeńskiej i traktacie ryskim…

Przy okazji dzisiejszej rocznicy zwycięstwa nad komunizmem powraca mi w myślach pytanie o przesłanki wykreślenia słowa „komunistyczny” z art. 256 kodeksu karnego.

Bolszewika goń!

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: