Co powinna zawierać faktura

Leszek Bloch24 listopada 20176 komentarzy

W dynamicznym i odformalizowanym obrocie gospodarczym faktura stanowi często jedyny namacalny ślad transakcji. Z kolei proces sądowy w którym dochodzimy roszczeń o zapłatę jest sformalizowany i zwykle faktura spełniająca jedynie minimalne wymogi -w dodatku niepodpisana – jest dowodem niewystarczającym. Nie dziwi mnie zatem, że jeden z moich pierwszych wpisów Faktura jako dowód spełnienia świadczenia cieszy się niezmienną popularnością. Wspominałem o tym zresztą przy okazji 7 top wpisów na 2 lecie mojego bloga. 

Co zatem powinna zawierać faktura aby być przekonującym dowodem w sądzie?

Przecież zarzuty, że faktura jest tylko dowodem rozliczeniowym i niczego nie potwierdza są na porządku dziennym każdego procesu.

Zacznijmy od tego że faktura jest dokumentem prywatnym i podpisana stanowi dowód, że osoba która ją podpisała złożyła oświadczenie zawarte w tym dokumencie.

Zwykle to od wystawcy faktury zależy jakie elementy znajdą się w fakturze – zatem jest tu pole do popisu 🙂 Dla przykładu taka faktura może modyfikować odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi, zawierać zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej, być wezwaniem do zapłaty czy stanowić dowód spełnienia świadczenia tj. wydania towaru czy wykonania usługi. Może ….ale nie musi….

Jakich byś bowiem klauzul i zastrzeżeń nie wpisał na dokumencie faktury to wiedz o tym, że bez podpisu kupującego jej „moc” dowodowa drastycznie spada. Może świadczyć o tym jakie są Twoje „pobożne życzenia” (bo to Ty jako wystawca wytworzyłeś dokument o określonej treści) a nie o obowiązkach drugiej strony. Sam pomyśl jak byś oceniał dokumenty, które sprokurowałby bez Twojej akceptacji ktoś inny próbujący w ten sposób jednostronnie kształtować niejednostronny przecież z istoty rzeczy stosunek zobowiązaniowy. A sędzia rozpatrujący sprawę musi takie rzeczy brać pod uwagę mając przed sobą niepodpisaną fakturę 🙂

Dlatego warto zadbać o podpis drugiej strony na fakturze.

Warto aby był to podpis osoby która może formalnie tj. w świetle wynikającej z dokumentów zasad reprezentacji – reprezentować drugą stronę. Wówczas klauzule które wpiszesz na fakturę mają sens. Pewnie zaraz usłyszę, że przepisy nie wymagają podpisywania faktury i kto dzisiaj podpisuje faktury. Wiem, że w obecnych realiach gdzie faktury bez podpisu stają się normą – uzyskanie podpisu kontrahenta na fakturze – w dodatku podpisu pochodzącego od osoby uprawnionej do reprezentacji – jest „marzeniem ściętej głowy” 🙂

Zanim jednak zaczniesz wyliczać dlaczego to niemożliwe zastanów się ile pieniędzy zaoszczędzisz opierając pozew na fakturze zaakceptowanej przez druga stronę i ile będziesz musiał poświęcić czasu w sądzie w braku pisemnych dowodów musząc konkretne fakty wykazywać innymi środkami dowodowymi np: zeznaniami świadków. Zastanów się czy podpisana faktura – zwłaszcza zawierająca dodatkowe klauzule – nie zastąpi Ci kilogramów dokumentów w postaci chociażby wydruków emaili czy sms-ów. Pamiętaj windykacja zaczyna się przy zawarciu umowy a dobrze przygotowane do ewentualnego procesu dowody to:  Pieniądze i czas, czas i pieniądze. 🙂

Co na ten temat sądzisz?

Chciałbyś podzielić się doświadczeniami związanymi z tematem wpisu?

Żądasz podpisów kontrahentów na fakturach czy nie?

Jakie klauzule umieszczasz na fakturach i jak oceniasz ich skuteczność w praktyce?

P.S. Temat faktury w procesie będzie pewnie drążony nie tylko przeze mnie bowiem niedawno na lexmonitor.pl wystartował nowy poruszający wspomnianą tematykę blog 🙂 Powodzenia 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Wojciech 24 listopada, 2017 o 09:55

    Panie Leszku, bardzo dziękuję za życzenia powodzenia 🙂

    Odpowiedz

    Leszek Bloch 24 listopada, 2017 o 10:16

    Były szczere 🙂

    Odpowiedz

    Bartek 8 grudnia, 2019 o 16:13

    A co z klauzulą prorogacyjną? Czy jej zawarcie jest możliwe, a przede wszystkim skuteczne, na fakturze? Co w przypadku, gdy strony opierają się na umowie ustnej i chcą wprowadzić taką klazulę?

    Odpowiedz

    Leszek Bloch 8 grudnia, 2019 o 20:32

    Jeśli druga strona (osoba uprawniona do reprezentacji strony) taką fakturę podpisze dając wyraz wyraźnej akceptacji – to nie widzę przeszkód aby uznać to za umowę prorogacyjną.

    Odpowiedz

    Janek 2 października, 2023 o 13:17

    Panie Leszku, świetny wpis! A co jeśli data faktury nie pokrywa się z datą księgowana środków? Podam przykład: W dniu 01.09.2023 roku klient złożył zamówienie w sklepie internetowym. Za zamówienie zapłacił w formie przelewu bankowego. Wpłata na koncie sklepu została zaksięgowana tego samego dnia – w dniu 01.09.2023 roku o godzinie 10:30 rano. Pomimo tego, sklep nie wystawił faktury z tą datą, tylko wystawił ją dopiero po dwóch tygodniach – w dniu 15.09.2023 roku z datą 15.09.2023 roku.
    Pytanie: Jak klient może udowodnić za pomocą faktury, że za fakturę zapłacił, jeżeli data faktury (15.09.2023 roku) nie pokrywa się z datą księgowana środków (01.09.2023 roku)? W dodatku na fakturze wystawionej w dniu 15.09.2023 roku nadal widnieje „do zapłaty: X PLN”, pomimo iż wpłata a koncie sklepie została zaksięgowana w dniu 01.09.2023.

    Odpowiedz

    Leszek Bloch 4 października, 2023 o 10:54

    Dziękuję za miłe słowa. Faktura jest wystawiona na podstawie zamówienia które zostało opłacone zatem ciąg logiczny do dowodzenia i wyciągania wniosków istnieje zaś dowodem może być nie tylko faktura ale i zamówienie na podstawie którego została wystawiona.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: