Czasami jednoosobowy przedsiębiorca będzie miał prawa konsumenta. Ustawa już ogłoszona w Dzienniku Ustaw

Leszek Bloch09 sierpnia 20192 komentarze

Zmiana goni zmianę. Nie dalej jak przedwczoraj informowałem o ogłoszeniu w dniu 6.08.2019  w Dzienniku Ustaw nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Dalsze wpisy zamierzałem poświęcić omówieniu tychże wchodzących niebawem zmian.

Tymczasem okazuje się, że wczoraj tj. 08.08.2019 pod poz. 1495 została ogłoszona w Dzienniku Ustaw kolejna nowelizacja (tym razem dotycząca min. kodeksu cywilnego) nie mniej istotna dla przedsiębiorców.

Chodzi o ustawę z 31.07.2019 nadającą jednoosobowym przedsiębiorcom w niektórych sytuacjach status konsumenta.

Przepisy dotyczące konsumenta, stosować  się będzie do osoby fizycznej zawierającej „umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla niej charakteru zawodowego wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej”.

Informacja ta powinna być szczególnie istotna dla firm mających zawarte pisemne umowy z takimi podmiotami lub firm stosujących wszelkiego rodzaju Ogólne Warunki (sprzedaży czy też usług) albo inne tego typu regulacje. Wypadałoby je przejrzeć szczególnie pod kątem klauzul niedozwolonych (abuzywnych) i uprawnień z rękojmi.

Większość zmian wejdzie w życie 1 stycznia 2020 – zatem  na dostosowanie się do wchodzących zmian jest jeszcze trochę czasu.

Z treścią nowelizacji zapoznasz się pod tym linkiem

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Kamil 12 sierpnia, 2019 o 09:51

  I w ten sposób jeden mały przepis wprowadza nie tak małą rewolucję w stosowaniu wzorców umownych dla przedsiębiorców. Z tego co widzę UOKIK (przynajmniej na razie) nie będzie posiadał kompetencji w badaniu stosowania klauzul abuzywnych w stosunku do takich przedsiębiorców, ale i tak zmiana dość rewolucyjna. Ten przepis (dot. klauzul abuzywnych) wchodzi od 01 czerwca 2020 i nie będzie miał zastosowania do umów zawartych przed tą datą (art. 70, 86).
  I już mam zajęcie na przyszły rok 🙂 🙂

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 12 sierpnia, 2019 o 10:11

  I mi zdaje się trochę pracy przybędzie w tym zakresie 🙂

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: