W związku z „ovatowaniem” komorników pojawiły się pytania istotne zarówno dla stron postępowania egzekucyjnego jak i dla komorników je prowadzących a mianowicie:
Czy komornik dolicza do opłaty egzekucyjnej podatek VAT?
Czy też ustalana przez komornika opłata egzekucyjna zawiera podatek VAT?
Jak można się domyślać każdy z podmiotów postępowania egzekucyjnego jest zainteresowany odmienną odpowiedzią na ww. pytania 🙂 .
Dlatego nie dziwi, że do Sądu Najwyższego wpłynęło zagadnienie prawne o treści:
„Czy komornik sądowy określając wysokość kosztów postępowania egzekucyjnego uprawniony jest do powiększenia opłaty egzekucyjnej, ustalanej na podstawie Ustawy z dnia 29.08.1997 roku o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. z 2011 r. Nr 231, poz. 1376 ze zm.), o kwotę podatku VAT?”
Oczekujący werdyktu muszą jednak wykazać się sporą dozą cierpliwości: notka na stronie SN informuje o zwrocie akt z powodu braków formalnych 🙁
Podobny los 🙁 spotkał kolejne zagadnienie dotyczące opłaty egzekucyjnej o następującej treści:
„Czy komornikowi sądowemu przysługuje zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego uchylające postanowienie komornika ustalające opłatę egzekucyjną i przekazujące sprawę komornikowi do ponownego rozpoznania?”
– zatem i w tym przypadku cierpliwość oczekujących rozstrzygnięcia będzie wystawiona na próbę.
Łatwo radzić bycie cierpliwym skoro jak trafnie zauważył Stanisław Jerzy Lec: „Trzeba mieć dużo cierpliwości, by się jej nauczyć” 🙂 …
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }