Czy sąd wyda nakaz w nakazowym na podstawie uznania długu przedawnionego?

Leszek Bloch11 sierpnia 20153 komentarze

Dzwoni telefon. W słuchawce słyszę poddenerwowany głos: Mecenasie: mój dłużnik uznał dług ale po upływie przedawnienia. Mamy szansę na nakazowe? Uśmiecham się w myślach: edukacja wierzycieli nie idzie na marne – uświadamiają sobie korzyści postępowania nakazowego (pozwany gdyby chciał zaskarżyć nakaz płaci trzy razy więcej niż powód a powód może zabezpieczyć roszczenie przed uprawomocnieniem orzeczenia) i dokładają starań aby sprostać jego wymaganiom.

Najkrótsza odpowiedź brzmiałaby: w obecnym stanie prawnym sąd wyda nakaz w postępowaniu nakazowym na podstawie uznania długu przedawnionego. A w zasadzie powinien wydać – gdyż nie masz wpływu (środka zaskarżenia) na tryb w jakim będzie rozpoznana Twoja sprawa.

Dlaczego?

Zobowiązanie przedawnione nie wygasa – istnieje nadal tylko dłużnik może uchylić się od jego spełnienia podnosząc zarzut przedawnienia.

W obecnym stanie prawnym sąd nie uwzględnia przedawnienia z urzędu tzn. sam z siebie – aczkolwiek projektowane są zmiany w tym zakresie.

W obecnym stanie prawnym sąd uwzględnia przedawnienie jedynie na zarzut pozwanego.

Zatem to czy będziesz mógł z całą pewnością wyegzekwować obiektywnie przedawnione roszczenie zależy od zachowania pozwanego w procesie.

Na zachowanie dłużnika w procesie nie masz wpływu ale możesz zadbać o jego zachowanie przed procesem.

Jeśli Twoje roszczenie jest przedawnione i nie ma szans aby dłużnik zrzekł się zarzutu przedawnienia spróbuj doprowadzić przynajmniej do uznania przedawnionego roszczenia przez dłużnika, ponieważ jak dotychczas w pewnych okolicznościach takie uznanie może być jeszcze kwalifikowane jako zrzeczenie się zarzutu przedawnienia.

Niestety projektowane zmiany uniemożliwiają kwalifikację uznania długu przedawnionego jako zrzeczenia się zarzutu przedawnienia – zatem sugeruję nie zwlekać z pozwami.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Krzysztof 26 października, 2015 o 08:35

  Witam,
  Mam pytania:
  1. Czy niewłaściwe uznanie długu dokonane po upływie okresu przedawnienia odnosi skutek zrzeczenia się zarzutu przedawnienia? Czy są tego przykłady w orzecznictwie?
  2. Czy ma w tej sytuacji znaczenie to że niewłaściwe uznanie długu nastąpiło przez częściową zapłatę długu przelewem bankowym czyli bez innych sposobów wyrażania woli przez dłużnika?
  Pozdrawiam,
  Krzysztof

  Odpowiedz

  Krzysztof 26 października, 2015 o 08:37

  Witam,
  Mam pytania:
  1. Czy niewłaściwe uznanie długu dokonane po upływie okresu przedawnienia odnosi skutek zrzeczenia się zarzutu przedawnienia? Czy są tego przykłady w orzecznictwie?
  2. Jakie znaczenie ma w tej sytuacji to że niewłaściwe uznanie długu po upływie okresu przedawnienia nastąpiło przez częściową zapłatę długu przelewem bankowym ale bez innych sposobów wyrażania woli przez dłużnika?
  Pozdrawiam,
  Krzysztof

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 26 października, 2015 o 10:53

  1. Niewłaściwe uznanie długu dokonane po upływie okresu przedawnienia nie odnosi skutku zrzeczenia się zarzutu przedawnienia. Są tego przykłady w orzecznictwie.
  2. Nie ma znaczenia.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: