Dla nadgorliwego sądu weksel nie wystarczy

Leszek Bloch30 lipca 20152 komentarze

Składasz Wierzycielu pozew w postępowaniu nakazowym wraz z wekslem ” należycie wypełnionym, którego prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości” i oczekujesz na nakaz zapłaty. W niedługim czasie otrzymujesz korespondencję z sądu i cieszysz się, że oto doręczono Ci tak szybko oczekiwany nakaz z weksla na podstawie którego np: wpiszesz hipotekę.  Drżącymi dłońmi otwierasz kopertę i wyjmujesz z niej …. ” wezwanie do złożenia w terminie 7 dni pisma procesowego, w którym należy wskazać jaka była treść stosunku cywilnoprawnego łączącego powoda z pozwanym i zabezpieczonego wekslem pod rygorem zawieszenia postępowania „. 

Przyznam, że czytałem owo wezwanie kilka razy nie mogąc zrozumieć o co chodzi.

Po co w takim razie weksel skoro nie można na jego podstawie wydać nakazu zapłaty ?

Zgodnie z art. 485 § 2 kpc Sąd wydaje nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości co wskazuje na obowiązek sądu wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym o ile spełnione są ww. warunki.

Powód opierający pozew na wekslu nie ma obowiązku wykazywania zasadności roszczenia zabezpieczonego wekslem, przynajmniej przed skutecznym wniesieniem zarzutów. Badanie przez sąd pierwotnego stosunku i wynikającego z niego zobowiązania jest na etapie wydawania nakazu z weksla – niedopuszczalne, ponieważ sąd powinien badać jedynie treść weksla.

Zastanawiałem się też na jakiej podstawie sąd zamierza zawiesić postępowanie w razie niewykonania wezwania.

Po eliminacji kolejnych podstaw zawieszenia pozostało mi jedynie niewykonanie „innych zarządzeń”. Zgodnie z art. 777 § 1 pkt. 6 kpc  Sąd może zawiesić postępowanie z urzędu min. wówczas jeżeli na skutek niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu.

Czy w razie niewykonania zarządzenia – do wskazania treści stosunku cywilnoprawnego zabezpieczonego wekslem o –  sprawie nie można nadać biegu i zwiesić postępowanie?

Uważam, że nie – ponieważ, jeśli sąd wydaje nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla to bada weksel a nie stosunek pozawekslowy.

Wydawałoby się, że przepisy kodeksu postępowania cywilnego obowiązują jednolicie na terenie całego kraju – jednakże widocznie w tym sądzie jakoś „nie przyjęły się” 🙂.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Lech 30 lipca, 2015 o 22:12

  To już nie chodzi o „przyjęcie się” kpc ale o elementarną wiedzę (niewiedzę) sądu nt. tego czym jest weksel – wszak funkcja zabezpieczająca jest jedną z wielu możliwych funkcji weksla i są weksle, które żadnego stosunku cywilnoprawnego nie „zabezpieczają”, tylko samodzielnie taki stosunek kreują. Przypadek podobny do powyższego – http://www.remitent.pl/weksel-is-not-enough/7032

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 31 lipca, 2015 o 10:01

  Tak przypadek podobny do opisanego w podesłanym linku (swoją drogą widzę że wywiązała się burzliwa dyskusja i nie zabrakło stanowiska popierającego zdanie sądu).
  W takich przypadkach poza swoja racją pełnomocnik musi mieć na uwadze interes wierzyciela i zdecydować:
  – pisać odpowiedź na wezwanie i liczyć że sąd zostanie przekonany,
  – czekać na zawieszenie i je żalić,
  – cofnąć pozew i skierować do innego sądu
  – „nie kopać się z koniem” i czynić zadość wezwaniu
  A „tempus fugit”

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: