Składasz Wierzycielu pozew w postępowaniu nakazowym wraz z wekslem ” należycie wypełnionym, którego prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości” i oczekujesz na nakaz zapłaty. W niedługim czasie otrzymujesz korespondencję z sądu i cieszysz się, że oto doręczono Ci tak szybko oczekiwany nakaz z weksla na podstawie którego np: wpiszesz hipotekę. Drżącymi dłońmi otwierasz kopertę i wyjmujesz z niej …. ” wezwanie do złożenia w terminie 7 dni pisma procesowego, w którym należy wskazać jaka była treść stosunku cywilnoprawnego łączącego powoda z pozwanym i zabezpieczonego wekslem pod rygorem zawieszenia postępowania „.
Przyznam, że czytałem owo wezwanie kilka razy nie mogąc zrozumieć o co chodzi.
Po co w takim razie weksel skoro nie można na jego podstawie wydać nakazu zapłaty ?
Zgodnie z art. 485 § 2 kpc Sąd wydaje nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości co wskazuje na obowiązek sądu wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym o ile spełnione są ww. warunki.
Powód opierający pozew na wekslu nie ma obowiązku wykazywania zasadności roszczenia zabezpieczonego wekslem, przynajmniej przed skutecznym wniesieniem zarzutów. Badanie przez sąd pierwotnego stosunku i wynikającego z niego zobowiązania jest na etapie wydawania nakazu z weksla – niedopuszczalne, ponieważ sąd powinien badać jedynie treść weksla.
Zastanawiałem się też na jakiej podstawie sąd zamierza zawiesić postępowanie w razie niewykonania wezwania.
Po eliminacji kolejnych podstaw zawieszenia pozostało mi jedynie niewykonanie „innych zarządzeń”. Zgodnie z art. 777 § 1 pkt. 6 kpc Sąd może zawiesić postępowanie z urzędu min. wówczas jeżeli na skutek niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu.
Czy w razie niewykonania zarządzenia – do wskazania treści stosunku cywilnoprawnego zabezpieczonego wekslem o – sprawie nie można nadać biegu i zwiesić postępowanie?
Uważam, że nie – ponieważ, jeśli sąd wydaje nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla to bada weksel a nie stosunek pozawekslowy.
Wydawałoby się, że przepisy kodeksu postępowania cywilnego obowiązują jednolicie na terenie całego kraju – jednakże widocznie w tym sądzie jakoś „nie przyjęły się” 🙂.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
To już nie chodzi o „przyjęcie się” kpc ale o elementarną wiedzę (niewiedzę) sądu nt. tego czym jest weksel – wszak funkcja zabezpieczająca jest jedną z wielu możliwych funkcji weksla i są weksle, które żadnego stosunku cywilnoprawnego nie „zabezpieczają”, tylko samodzielnie taki stosunek kreują. Przypadek podobny do powyższego – http://www.remitent.pl/weksel-is-not-enough/7032
Tak przypadek podobny do opisanego w podesłanym linku (swoją drogą widzę że wywiązała się burzliwa dyskusja i nie zabrakło stanowiska popierającego zdanie sądu).
W takich przypadkach poza swoja racją pełnomocnik musi mieć na uwadze interes wierzyciela i zdecydować:
– pisać odpowiedź na wezwanie i liczyć że sąd zostanie przekonany,
– czekać na zawieszenie i je żalić,
– cofnąć pozew i skierować do innego sądu
– „nie kopać się z koniem” i czynić zadość wezwaniu
A „tempus fugit”