Do kiedy można przyłączyć się do egzekucji z nieruchomości

Leszek Bloch06 grudnia 20166 komentarzy

Niektórzy to mają wyczucie chwili. Wierzyciel który niedawno zgłosił się do mnie –  szczęściem zjawił się w (ostatnim) momencie gdy jeszcze mogłem mu pomóc – dzięki czemu „rzutem na taśmę” załapał się do grupy wierzycieli uczestniczących w podziale sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości.

Aby nie brzmiało to zbyt „cukierkowo” 🙂 dodam że nie odzyskał co prawda całości ale dużą część – a to zdecydowanie lepsze coś niż nic. A przecież przychodząc do mnie z problemem myślał że jest „pozamiatane” i nic nie odzyska.

Okazało się, że uzyskawszy tytuł wykonawczy zadzwonił do komornika gdzie został poinformowany o sprzedaży licytacyjnej nieruchomości – jedynego wartościowego składnika majątkowego dłużnika. Ponieważ poinformowano go że licytacja odbyła się kilka tygodni wcześniej to informację ww. potraktował jako ostateczne pogrzebanie swoich nadziei na odzyskanie pieniędzy.

Dobrze, że wyżalił się znajomemu – bo ten skierował go do mnie (tak – większość moich klientów pochodzi z polecenia 🙂 )

Zapytasz: jak to się mogło stać, że udało się go dołączyć do uczestniczenia w podziale środków za sprzedaną egzekucji nieruchomość już po zakończeniu licytacji?

Może nie każdy o tym wie ale to nie data przeprowadzenia licytacji jest tak istotna dla ustalenia kręgu osób uczestniczących w podziale środków.

Bardziej istotna jest mianowicie chwila uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności.

Dlaczego?

Właśnie dlatego, że do czasu uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wierzyciel może przyłączyć się do egzekucji z nieruchomości i uczestniczyć w podziale sumy uzyskanej z licytacji.

Pewnie jesteś ciekawy dlaczego właśnie ta chwila (uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności) jest graniczna dla uprawnień wierzyciela i czy nie może on się dołączyć do podziału środków później np: do czasu ich rozesłania?

Otóż wierzyciel może przyłączyć się do egzekucji jedynie do czasu gdy składnik majątkowy stanowi własność dłużnika zaś to właśnie prawomocne postanowienie sądu o przysądzeniu własności nieruchomości przenosi własność na nabywcę (art. 999 k.p.c.). Trudno byłoby przecież mówić o przyłączeniu się do egzekucji z nieruchomości w sytuacji gdy nie stanowiłaby ona własności dłużnika. 🙂 Dlatego właśnie do chwili uprawomocnienia się postanowienia o przeniesieniu własności można przyłączyć się do egzekucji z nieruchomości.

Między datą licytacji a uprawomocnieniem się postanowienia przysądzeniu własności sąd podejmuje jeszcze czynności które zajmują  trochę czasu. Wiedząc jakie to czynności oraz ile na nie zwykle „schodzi” mogłem pomóc wspomnianemu wierzycielowi.

Szkoda tylko, że wierzyciel ów nie zjawił się wcześniej, bo oszczędziłby nie tylko nerwy ale i pieniądze…. dużo pieniędzy.

Niemniej lepiej późno niż wcale 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  IWONA 15 lipca, 2017 o 23:24

  Informacja przedstawiona jasno, precyzyjnie, a przy tym zwięźle i rzeczowo. Bardzo pomocnie. Polecam.

  Odpowiedz

  arek 9 października, 2017 o 17:05

  Witam,

  W jaki sposób ten wierzyciel oszczędziłby więcej pieniędzy jakby zgłosił się do Pana wcześniej ?

  Pozdrawiam,

  Arek

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 9 października, 2017 o 20:05

  Była szansa na skargę pauliańską z innej nieruchomości ale jak się do mnie zgłosił termin już poleciał jakiś czas wcześniej.

  Odpowiedz

  Rafał 15 stycznia, 2021 o 07:55

  Witam,

  ile czasu może upłynąć od licytacji do uprawomocnienia się postanowienia o przeniesieniu własności, jeżeli nie ma żadnych odwołań/zażaleń a sąd działa bardzo sprawnie (bez zwłoki)? Tak czysto teoretycznie 🙂

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 15 stycznia, 2021 o 13:03

  Patrząc na jedną z ostatnich spraw na portalu informacyjnym sądów wygląda to tak:
  16.09.2020 – rozprawa – licytacja
  23.09.2020 – wydanie postanowienie o udzieleniu przybicia
  02.10.2020 – wydanie postanowienie o wezwaniu nabywcy do zapłaty reszty ceny
  08.10.2020 – wysłanie postanowienia z 02.10.2020 do nabywcy
  30.11.2020 – wydanie postanowienie o przysądzeniu własności
  30.11.2020 wysłanie do uczestników postanowienia o przysądzeniu własności
  (dokładnej daty nie znam – podejrzewam, że ok. 15-23.12.2020 uprawomocnienie się postanowienia o przysądzeniu własności
  30.12.2020 – wysłanie akt do komornika w celu sporządzenia projektu planu podziału

  Uprawomocnienie się postanowienia o przysądzeniu własności następuje po doręczeniu ostatniemu z uczestników i upływie terminu na zaskarżenie. Termin na zaskarżenie postanowienia 7 dni + czas oczekiwania na ewentualną korespondencję powiedzmy kolejne 7 dni. W w/w sprawie wszystko poszło sprawnie i od licytacji do uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności minęło ok. 3 miesięcy.

  Odpowiedz

  Rafał 26 stycznia, 2021 o 14:05

  Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź 🙂

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: