Dochodzenie roszczeń od spadkobierców dłużnika

Leszek Bloch13 listopada 2017Komentarze (0)

Memento morii – łacińskie przypomnienie o nieuchronności przemijania nasuwa mi zwykle na myśl słynną konwersację nie mniej słynnych bohaterów tj: Panów: Wołodyjowskiego i Zagłoby (chociaż prawdę mówiąc był to monolog w wykonaniu tego ostatniego 🙂 ) ale dzisiaj posłuży do rekomendacji bloga o prawie spadkowym w praktyce.

Jako wierzyciel dochodzący roszczeń od dłużników często będziesz miał do czynienia z prawem spadkowym: czy to inicjując w imieniu dłużnika, który został spadkobiercą postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, czy też dalej przeprowadzając postępowanie o dział spadku albo i wytaczając powództwo pauliańskie gdy spadkobierca odrzucił spadek z pokrzywdzeniem wierzycieli  (Art. 1024. §  1 kodeksu cywilnego  Jeżeli spadkobierca odrzucił spadek z pokrzywdzeniem wierzycieli, każdy z wierzycieli, którego wierzytelność istniała w chwili odrzucenia spadku, może żądać, ażeby odrzucenie spadku zostało uznane za bezskuteczne w stosunku do niego według przepisów o ochronie wierzycieli w razie niewypłacalności dłużnika).

W takich i innych sprawach spadkowych znajdziesz nieocenioną pomoc na blogu mec. Katarzyny Skowrońskiej o prawie spadkowym w praktyce: blog-spadkowy.pl. Autorka od lat w sposób przystępny i zarazem interesujący pisze o meandrach prawa spadkowego – dlatego nie dziwi mnie wcale, że Jej blog jest jednym z najpopularniejszych „w sieci” blogów o tej tematyce. Jej talenty zobrazuję fragmentem ze wspomnianej na wstępie konwersacji bohaterów Trylogii:

Pan Wołodyjowski spojrzał jeszcze surowiej.

– Memento mori !

Lecz Zagłoba nie zrażał się łatwo.

– Michale, jeśli mnie kochasz, uczyń to dla mnie i pocałuj psa w nos, razem ze swoim „memento”. Repeto, że uczynisz, jak zechcesz, ale ja tak myślę: niech każdy służy Bogu tym, do czego go stworzył, a ciebie stworzył do rapiera, w czym widoczna była jego wola, gdy ci w onej sztuce do takiej doskonałości dojść pozwolił.

Polecam 🙂

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: