Egzekucja wszczęta przed 30.04.2016 – kupisz nieruchomość nie będąc rolnikiem

Leszek Bloch29 sierpnia 2017Komentarze (1)

Pamiętasz mój wpis sprzed trzech miesięcy „jak kupić w egzekucji nieruchomość rolną nie będąc rolnikiem” ?

Pisałem tam o majowej uchwale Sądu Najwyższego ​potwierdzającej iż do egzekucji z nieruchomości rolnej wszczętej przed dniem 30 kwietnia 2016 r. nie stosuje się wprowadzonych z tą datą ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych przez nie rolników. Wówczas SN rozstrzygał zagadnienie prawne skierowane przez Sąd Okręgowy w Sieradzu.

Rozstrzygając zagadnienie prawne Sąd Najwyższy ujednolica wykładnię przepisów i wyjaśnia „intencję ustawodawcy”. Przypomina to trochę szkolne „co autor miał na myśli” 🙂

Kilka dni temu na stronach SN została opublikowana kolejna dotycząca wzmiankowanego tematu uchwała Sądu Najwyższego z 24 sierpnia 2017 sygn.akt III CZP 35/17 rozstrzygająca wątpliwości prawne Sądu Okręgowego w Warszawie.

Potwierdza ona dotychczasowe – zajęte w uchwale majowej – stanowisko.

Treść w/w sierpniowej uchwały ma następujące brzmienie:

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 24 sierpnia 2017 r.
Do nabycia własności nieruchomości rolnej w toku egzekucji sądowej z nieruchomości, wszczętej przed dniem 30 kwietnia 2016 r. nie stosuje się ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych wynikających z art. 2a ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (jedn. tekst Dz.U. z 2012 r., poz. 803) wprowadzonego przez art. 7 pkt 4 ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 2016 r., poz.585).

Uchwałą w/w rozwiano wątpliwości Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie który postanowieniem z dnia 9 marca 2017 r., IV Cz 2729/16 (a zatem przed podjęciem przez SN uchwały z 18 maja 2017 – III CZP 13/17) wystąpił o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego budzącego poważne wątpliwości.

Wątpliwości pojawiły się w sprawie egzekucyjnej w której wierzyciel po drugiej bezskutecznej licytacji przejął nieruchomość (taką możliwość daje art. 984 k.p.c)  przy czym wniosek o przejęcie nieruchomości został przezeń złożony przed wejściem w życie ustawy zmieniającej, zaś Sąd Rejonowy przed którym odbywała się licytacja udzielił przybicia po wejściu w życie ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych.

Jak wynika mi z Biuletynu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego 🙂 – Sąd Okręgowy występujący o wyjaśnienie zagadnień interpretacyjnych podnosił, że możliwe jest uznanie, iż intencją ustawodawcy było stosowanie przepisów znowelizowanej ustawy jedynie do postępowań egzekucyjnych wszczętych po dniu wejścia jej w życie, a do postępowań wszczętych przed dniem jej wejścia w życie przepisów dotychczasowych, a więc nie przewidujących ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych. Wskazał również, że taka interpretacja byłaby zgodna z ogólną zasadą niedziałania prawa wstecz.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Krzysztof 3 września, 2017 o 11:56

  Nie mogę doczekać się chwili gdy SN rozstrzygnie czy nierolnik może nabyć przez zasiedzenie nieruchomości rolne o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha gdy okres zasiedzenia mija po 30 kwietnia 2019 r.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: