Jak liczyć 5 letni termin do skargi pauliańskiej

Leszek Bloch22 marca 2016Komentarze (1)

W tym tygodniu moja aktywność na blogu  jest nieco mniejsza z uwagi Wielki Tydzień na zbliżające się Święta Wielkanocne dlatego miast się rozpisywać wrzucam uchwałę Sądu Najwyższego która ma rozwiać wątpliwości jak liczyć termin do złożenia skargi pauliańskiej w przypadku gdy osoba trzecia z którą dłużnik dokonał czynności z pokrzywdzeniem wierzyciela – rozporządziła korzyścią na rzecz osoby czwartej.

Sąd pierwszej instancji przyjął, że termin do wystąpienia ze skargą pauliańską należy liczyć od daty czynności dłużnika, a nie od daty czynności osoby trzeciej. Argumentował to tym że w przeciwnym bowiem wypadku 5 -letni termin nigdy by się nie zamknął i powodowałby niepewność obrotu prawnego na bliżej nieokreślony czas.

Ponieważ sąd drugiej instancji podjął wątpliwość w tej kwestii skierował do Sądu Najwyższego zagadnienie prawne o następującej treści:

Czy w sytuacji, gdy osoba trzecia rozporządziła uzyskaną od dłużnika korzyścią w warunkach określonych w art. 531§2 k.c., a wierzyciel ubezskutecznił czynność między dłużnikiem a osobą trzecią w drodze skargi pauliańskiej, termin o którym mowa w art. 534 k.c. należy liczyć od daty czynności między dłużnikiem a osobą trzecią czy od daty czynności między osobą trzecią a „osobą czwartą”?

Rozpatrując ww. zagadnienie prawne Sąd Najwyższy w dniu 28 stycznia 2016 podjął uchwałę następującej treści:

Po uznaniu przez sąd bezskuteczności czynności prawnej dłużnika z osobą trzecią z powodu pokrzywdzenia wierzyciela, termin do wystąpienia z żądaniem uznania bezskuteczności czynności rozporządzającej korzyścią między osobą trzecią, a osobą czwartą (art. 534 k.c.) liczy się od daty jej dokonania.

Podaję sygnaturę ww. sprawy: III CZP 99/15 oraz bezpośredni link do uchwały Sądu Najwyższego a także poprzedzające uchwałę – rozważania Sądu Apelacyjnego w uzasadnieniu do zagadnienia prawnego.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Joanna 18 czerwca, 2020 o 10:44

  Dzień dobry,
  chciałabym zapytać ile kosztuje u Pana odpowiedź na zadane przeze mnie pytanie. chodzi o ustalenie terminu do wniesienia sprawy skarga pauliańska) o której Pan pisze. czy jeszcze mogę wnieśc czy już sprawa jest przedawniona.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: