Konstytucja biznesu weszła w życie. Lista 7 ważnych zmian.

Leszek Bloch01 maja 20182 komentarze

„Święto Pracy uczcij pracą” z uśmiechem mawiał mój Ojciec (w czasach gdy byłem nastolatkiem), gdy w ten dzień zabierał mnie do pracy w polu (swoją drogą wolałem to niż uczestnictwo w pochodzie i wysłuchiwanie przemówień). Nawiązując do zaleceń mojego Rodzica, a wolą ustawodawcy oderwany od swoich bieżących zawodowych obowiązków, zasiadłem przed klawiaturą aby wspomnieć o „Konstytucji Biznesu” która weszła w życie wczoraj tj. 30.04.2018.

Pod nazwą „Konstytucja Biznesu” kryje się pięć nowych ustaw, które wprowadzają zmiany w ok. 200 dotychczas obowiązujących aktach prawnych. W założeniu mają ułatwić życie przedsiębiorcom.

W skład pakietu „Konstytucji Biznesu” wchodzą następujące ustawy:

Jakie zmiany zostały wprowadzone?

Oto subiektywna lista 7 wybranych zmian.

  1. Zostanie powołany Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Będzie mógł np: wystąpić do urzędów o sporządzenie objaśnień do zawiłych przepisów lub do SN czy NSA o usunięcie rozbieżności w wykładni przepisów.
  2. Czego prawo nie zabrania jest dozwolone.
  3. Domniemanie uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzyganie wątpliwości lub niejasności na jego korzyść.
  4. Milczenie oznacza zgodę (brak decyzji w ustawowym czasie jej wydania oznacza zgodę)
  5. Zasada proporcjonalności w żądaniach urzędów i nakładanych karach
  6. Z ulgi na złe długi skorzystasz już po 120 dniach
  7. W CEIDG ujawnisz także prokurenta.

Ostatnia zmiana może wydać Ci się nieistotna ale dla mnie i dla wierzycieli dochodzących roszczeń ma znaczenie. Otóż dotychczas w CEDIG można było wpisać pełnomocnika. Nie był natomiast wpisany zakres jego umocowania. Utrudniało to zatem domniemanie, że taki pełnomocnik uprawniony był np:  do akceptacji faktury w imieniu przedsiębiorcy, mógł bowiem być uprawniony tylko do kontaktów z urzędem. Z kolei żądanie dokumentu prokury czy innego pełnomocnictwa jest w realiach dynamicznego obrotu gospodarczego nieco uciążliwe. Wpis prokurenta w CEDIG to zupełnie inna historia – bowiem zakres prokury wynika wprost z przepisów. Teraz wystarczy zerknąć do CEDIG i wiesz kto jest prokurentem a zakres jego umocowania wskażą ci przepisy 109 (1) i nast. kodeksu cywilnego.

 To tyle na dzisiejszy pierwszomajowy poranek i resztę czasu zamierzam poświęcić rodzinie. Pogoda dopisuje a mec. Monika Zawiejska przytoczyła na swoim blogu  myśl Rabbiego Noaha Weiberga „Jeszcze nikt nie powiedział na łożu śmierci: szkoda, że nie spędziłem więcej czasu w biurze”. Zaiste sama prawda 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Kamil 2 maja, 2018 o 15:17

    Tak na prawdę te zmiany mógłbym skwitować powiedzonkiem „z dużej chmury mały deszcz” 🙂 Realizacja tych zasad ogólnych (punkty 1-3 i 5) będzie i tak w całości zależna od podejścia organów państwa i sądów, a mentalności i dobrych obyczajów ustawą się niestety nie zmieni.

    Niemniej dobrze że wprowadzono tak pięknie brzmiące zasady, ale za tym powinien iść cały pakiet konkretnych ustaw rozwiązujących konkretne problemy poprzez uproszczenie zmniejszenie bądź likwidację barier prawnych prowadzenia działalności gospodarczej.

    Odpowiedz

    Leszek Bloch 7 maja, 2018 o 14:23

    Nie przesądzam jak będzie w praktyce – ale wyraźny zapis w art. 8. Prawa Przedsiębiorców „Przedsiębiorca może podejmować wszelkie działania, z wyjątkiem tych, których zakazują przepisy prawa.
    Przedsiębiorca może być obowiązany do określonego zachowania tylko na podstawie przepisów prawa.” – daje jakąś nadzieję, że tak będzie. 🙂

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: