Koronawirus a egzekucja

Leszek Bloch30 marca 2020Komentarze (0)

Rozwiązania dotyczące tarczy antykryzysowej są na razie procedowane w Senacie (z treścią ustaw przekazanych przez Sejm do Senatu możesz zapoznać się tutaj, tutaj oraz tu.) zatem na razie przedstawię Ci jak koronawirus wpłynął na egzekucję.

Jak możesz się domyślać obecna sytuacja nie pozostała bez wpływu na pracę komorników sądowych. Większość kancelarii komorniczych – jeśli nie wszystkie – działa w ograniczonym zakresie. Czynności terenowe zostały wstrzymane lub ograniczone. Zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Głównego Inspektora Sanitarnego odwołane zostały terminy rozpraw w sprawach, które nie mają naglącego charakteru – w tym licytacje nieruchomości. Nowe terminy będą wyznaczane po ustaniu stanu obecnego zagrożenia. Dokonywane są w zasadzie czynności, które można wykonać w lokalu kancelarii.  Informowała o tym zresztą Krajowa Rada Komornicza. Informacje takie znajdują się zresztą na stronach internetowych wielu kancelarii komorniczych oraz na stronach internetowych niektórych sądów.

Przykłady z „mojego podwórka”:

W związku z epidemią wirusa SARS-COV-2 (koronawirusa) wywołującego chorobę zakaźną COVID-19 w trosce o zdrowie interesantów i pracowników, począwszy od dnia 13 marca 2020r. – do odwołania, obsługa interesantów zostaje ograniczona do osób wezwanych lub zawiadomionych (stron i uczestników postępowań egzekucyjnych). Zostaje zachowana: korespondencyjna (za pośrednictwem operatora pocztowego), telefoniczna (nr.tel) możliwość kontaktu.

albo taki:

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie (…) w związku ze stwierdzeniem przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 na terenie województwa lubelskiego i zaleceniami Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 12-03-2020r. znak pisma: DWOiP-IV.630.16.20 w dniach od 16-03-2020r. do 31-03-2020r. wprowadza ograniczenie w obsłudze interesantów do wyjątkowych i nie cierpiących zwłoki sytuacji, po uprzednim zbadaniu za pomocą termometru na podczerwień stanu temperatury ciała:

– obsługa interesantów odbywa się w sposób telefoniczny pod nr tel: … w godzinach pracy kancelarii;
– wszelkie pisma i wnioski należy kierować wyłącznie za pośrednictwem poczty lub poczty elektronicznej na adres: …………………..;
– wpłaty na poczet zadłużenia przede wszystkim przyjmowane są na rachunek bankowy kancelarii ….

 • na stronie Sądu Rejonowego w Puławach w zakładce „komornicy sądowi” pojawiły się następujące komunikaty:

Z uwagi na zagrożenie koronawirusem SARS-CoV-2 Komornik informuje, iż w okresie 13-31 marca 2020 r. przyjęcia interesantów są odwołane, zaś obsługa stron postępowań odbywa się wyłącznie telefonicznie lub korespondencyjnie (listownie/ mailowo).

Z kolei w niektórych sądach zasady pracy kancelarii komorniczych zostały uregulowane zarządzeniem Prezesa Sądu. Np: zarządzenie Prezesa Sądu Rejonowego w Pabianicach w sprawie ograniczenia funkcjonowania kancelarii komorniczych wyraźnie zaleca zaprzestanie do odwołania bezpośredniej obsługi interesantów na rzecz kontaktu za pośrednictwem telefonu, faksu, e-maila, czy poczty). Tym samym również wpłaty które dłużnicy dotychczas bezpośrednio uiszczali komornikowi gotówką powinny być obecnie wpłacane na rachunek bankowy kancelarii kom0rniczej – i takie informacje pojawiły się bądź w komunikatach komorników na stronach internetowych sądów lub na stronach internetowych kancelarii komorniczych.

 Garść informacji związanych z epidemią COVID -19 i egzekucją zawarto w aktualnościach na stronie komornik.pl oraz tutaj.

W każdy wtorek w godzinach 9:00-15:00 po numerem telefonu 22 299 87 77 czynna jest również infolinia Krajowej Rady Komorniczej.

 

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: