Koronawirus a problemy z doręczeniami przesyłek sądowych i egzekucyjnych

Leszek Bloch23 marca 2020Komentarze (0)

W kilku poprzednich wpisach sygnalizowałem zmiany w sądach jakie pojawiły się w sądach w związku z pandemią koronawirusa. Z tego wpisu wiesz, że od 18.03.2020 obowiązują obniżone odsetki. Wiesz już, że rozprawy sądowe zasadniczo zostały odwołane do 30.04.2020 zaś zarządzeniami prezesów sądów została wstrzymana wysyłka pism sądowych, których doręczenie otwiera bieg terminów procesowych. Opisywałem, też jakie zmiany odnośnie czasu pracy i godzin otwarcia oraz zasad funkcjonowania placówek pocztowych – istotne dla uczestników postępowań sądowych wprowadziła Poczta Polska. To jednak nie koniec zmian.

Na stronie Poczty Polskiej pojawił się komunikat, że wszystkie przesyłki listowe rejestrowane, paczkowe i kurierskie (z zastrzeżeniem przesyłek z dokumentami zwrotnymi) można odebrać bez pokwitowania. W tym przypadku wystarczy jedynie okazanie pracownikowi Poczty Polskiej z bezpiecznej odległości dokumentu tożsamości np. dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy. Pracownik Poczty Polskiej sam spisze 4 ostatnie cyfry numeru weryfikowanego dokumentu.

Sęk w tym, że wszystkie przesyłki listowe od sądów czy od komorników są z dokumentami zwrotnymi tj. ze zwrotnymi potwierdzeniami odbioru: odbiór potwierdzamy na papierowym zwrotnym potwierdzeniu odbioru lub na tablecie listonosza. Wolny Związek Zawodowy Pracowników Poczty Polskiej z obawy przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa zaapelował: by na czas trwania pandemii wstrzymać przyjmowanie od klientów przesyłek poleconych ze zwrotnym poświadczeniem odbioru, a które to w większości listonosze awizują, a następnie klienci zmuszani są udawać się po odbiór na urzędy pocztowe. Proponowaliśmy, by na czas trwania pandemii była możliwość nadawania przez klientów przesyłek poleconych, ale bez potwierdzenia odbioru i podjęcie przez Zarząd PP S.A. decyzji, aby listonosz mógł taką przesyłkę wrzucić do skrzynki oddawczej adresata. To spowodowałoby, że kontakt listonoszy z klientami byłby ograniczony.

Od prawidłowych doręczeń uzależniony jest bieg terminów, możliwość złożenia środka zaskarżenia, uprawomocnienie się orzeczenia itp.

Co prawda Ministerstwo Sprawiedliwości informuje na swoich stronach o przygotowaniu projektu zakładającego uregulowanie biegu terminów procesowych i materialnoprawnych – ale na razie nie wiadomo w jakim kształcie zostanie przyjęty ostatecznie. Z opublikowanych na stronie MS informacji wynika, że projekt przewiduje min. wstrzymanie nierozpoczętego i zawieszenie rozpoczętego biegu terminów przewidzianych przepisami prawa cywilnego, od zachowania których jest uzależnione udzielenie ochrony prawnej przed sądem jak również terminów procesowych i sądowych – min. w postępowaniach sądowych, postępowaniach egzekucyjnych.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: