Koronawirus: tarcza antykryzysowa a terminy sądowe i procesowe

Leszek Bloch03 kwietnia 20204 komentarze

W poprzednim wpisie informowałem o opublikowaniu  „antykoronawirusowej” tarczy antykryzysowej w dzienniku ustaw. Jak wygląda ona ze strony wierzyciela? Co zmieni ona w postępowaniach sądowych i egzekucyjnych ? Jakie są najistotniejsze zmiany z punktu widzenia wierzycieli?

Moim zdaniem najistotniejsze zmiany dla wierzyciela są następujące

 • W postępowaniach sądowych i egzekucyjnych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID bieg terminów procesowych i sądowych – nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres
 • W okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID, nie przeprowadza się rozpraw ani posiedzeń jawnych 
 • W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego.
 •  Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie postojowe w formie bezgotówkowej ale ze świadczenia postojowego nie dokonuje się potrąceń i egzekucji.
 • Zaprzestanie czynności przez sąd, organ lub podmiot, prowadzące odpowiednio postępowanie, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID  nie może być podstawą wywodzenia środków prawnych dotyczących bezczynności, przewlekłości lub naruszenia prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki.
 • Prezes właściwego sądu może zarządzić rozpoznanie każdej sprawy jako pilnej, jeżeli jej nierozpoznanie mogłoby spowodować niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzi lub zwierząt, poważną szkodę dla interesu społecznego, albo ze względu na grożącą niepowetowaną szkodę materialną, a także gdy wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  maria 3 kwietnia, 2020 o 13:06

  Dzień dobry Panie Mecenasie

  śledzę wszystkie Pana wystąpienia na tym blogu , bo są bardzo cenne i na czasie ,a do tego pomocne w sprawach prawnych .
  Nawiązując do dzisiejszego stanu prawnego obowiązującego w okresie epidemii proszę o informacje ,czy sądy obecnie drogą pocztową przyjmują pozwy do rozpatrzenia w trybie uproszczonym , jeśli całość dokumentów jest przesłanych i pozew jest opłacony ,a jak nie to wzywają do uzupełnienia wierzycieli ?
  Chciałam taki pozew wysłać właśnie tylko nie wiem czy to ma sens?

  Bardzo dziękuję za wszelkie informacje .
  z poważaniem
  Maria

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 3 kwietnia, 2020 o 13:19

  Sądy przyjmują pozwy do rozpoznania – w tym w trybie uproszczonym – także może Pani składać.

  Odpowiedz

  Anna 7 kwietnia, 2020 o 15:38

  Witam Panie Mecenasie, proszę mi powiedzieć co ze sprawą rozwodową, której biegł termin na złożenie apelacji, czy również został zatrzymany ? Czy termin apelacji pozostał bez zmian?
  Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 7 kwietnia, 2020 o 21:57

  Jeśli termin rozpoczął się i nie zakończył się przed 31.03.2020 to ulega zawieszeniu na okres stanu epidemii i zagrożenia epidemicznego.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: