Przypuśćmy, że w związku z epidemią koronawirusa nie dotrzymałeś terminu w procesie sądowym. Załóżmy, że odetchnąłeś z ulgą gdy przepisy tarczy antykryzysowej zawiesiły bieg tychże terminów. Nie ciesz się przed czasem. Sprawdź czy zawieszenie biegu terminów będzie dotyczyć Twojej sprawy. Sprawdź czy bieg terminu w Twojej sprawie nie zakończył się przed wejściem w życie przepisów tarczy antykryzysowej. Pilnuj kiedy oficjalnie zakończy się stan zagrożenia epidemicznego.
Dlaczego?
- Od dnia 14 marca 202o do odwołania został wprowadzony na terenie naszego kraju stan zagrożenia epidemicznego.
- Od dnia 20 marca 2020 do odwołania został wprowadzony na terenie naszego kraju stan epidemii.
- W dniu 31 marca 2020 weszły w życie przepisy specustawy tarczy antykryzysowej dotyczące zawieszenia terminów sądowych i procesowych min. w postępowaniach sądowych i egzekucyjnych.
- zawieszeniu ulegają jedynie te terminy procesowe których bieg nie zakończył się jeszcze w dniu wejścia w życie ustawy tj. w dniu 31 marca 2020 r. – i tylko bieg tych terminy ulega zawieszeniu od dnia 31 marca 2020 do czasu odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego – zatem w chwili odwołania stanu zagrożenia epidemicznego bieg tych terminów ulegnie odwieszeniu i będzie kontynuowany (powinieneś baczyć kiedy zostanie oficjalnie odwołany stanu zagrożenia epidemicznego i wówczas policzyć ile dni terminu upłynęło przed zawieszeniem i ile dni pozostało Ci do końca terminu)
- terminy które miałyby rozpocząć swój bieg po 31 marca 2020, biegu tego nie rozpoczną do czasu odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego – zatem w chwili odwołania stanu zagrożenia epidemicznego terminy te zaczną dopiero biec
- jeśli bieg terminu w Twojej sprawie zakończył się przed 31 marca 2020 i z przyczyn od strony niezawinionych (np. kwarantanny) nie dochowałeś terminu, możesz złożyć wniosek o jego przywrócenie na podstawie art. 168 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z treścią tegoż przepisu: jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu.
Na koniec tego wpisu zachęcam Cię do zapoznania się z nowym blogiem i autorem na lexmonitor.pl. Blog traktuje o podważaniu testamentu. Zapowiada się niezwykle interesująco 🙂 Przyznam, że z takim przykuwającym uwagę debiutem nie spotkałem się od chwili gdy na lexmontor.pl wystartował blog: naratunekkreatywnym.pl
Oba polecam 🙂
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Panie Mecenasie!
Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję za tak miłe słowa! 🙂
Miłego dnia Panu życzę!
Krzysztof Kozłowski
Były szczere 🙂
pzdr LB