Koronawirus w sądach: niektóre dopuszczają wniesienie środka zaskarżenia emailem, działalność innych zawieszona

Leszek Bloch25 marca 2020Komentarze (1)

Obecna sytuacja epidemii wymusza stawia nas przed dotychczas niespotykanymi problemami. Ograniczenia pracy placówek pocztowych wpływają na możliwość wysyłania korespondencji. Problemu nie rozwiązały dotychczasowe zarządzenia prezesów sądów o zaniechaniu wysyłki pism sądowych otwierających bieg terminów procesowych. Przed wejściem w życie rozwiązań ustawowych sądy poszukują tymczasowych rozwiązań. Sąd Okręgowy w Warszawie dostrzegł problem i zamieścił na swojej stronie internetowej komunikat w sprawie dopuszczalności przesyłania treści środków zaskarżenia za pomocą poczty elektronicznej. Wynika z niego, że od dnia 23.03.2020 do odwołania będzie można wnosić do tego sądu środki zaskarżenia drogą elektroniczną na adres: e-odwolania@warszawa.so.gov.pl

Drukowane będą wyłącznie treści pism procesowych zawierających środki zaskarżenia które będą dołączone do e-maili w oddzielnym pliku w formacie pdf.  (Załączniki nie będą drukowane). Datą i godziną wpływu pisma do Sądu będzie data i godzina wydruku – przy czym e-maile przesłane do godziny 14:00 w dni robocze drukowane będą w tym samym dniu zaś przesłane po godzinie 14:00 w kolejnym dniu roboczym.. E-maile przesłane w dni wolne od pracy będą drukowane w pierwszym dniu roboczym.   Wnoszący w ten sposób środek zaskarżenia otrzyma – na adres e-mail z którego dokonano wydruku – skan pierwszej strony pisma z prezentatą Sądu. Środki zaskarżenia wniesione przez wydrukowanie e-maila w Sądzie będą podlegać uzupełnianiu braków formalnych (uzupełnienie podpisu, dołączenie załączników), według obowiązujących przepisów.

Również Sąd Okręgowy w Krakowie zarządzeniem dopuścił wnoszenie pism procesowych drogą elektroniczną. W zarządzeniu wskazano, że w braku podpisu elektronicznego osób uprawnionych należy stosować skany pism podpisanych ręcznie – zaś oryginały pism doręczyć w przyszłości.

Niektóre sądy zawiesiły działalność.

Na stronie Sądu Rejonowego w Biłgoraju ukazał się komunikat o zawieszeniu do dnia 27.03.2020 działalności w/w sądu w uwagi na zakażenie koronawirusem. Korespondencję do Sądu Rejonowego w Biłgoraju należy kierować na adres Sądu Okręgowego w Zamościu z dopiskiem w nawiasie (Sąd Rejonowy w Biłgoraju).

Zamknięty został budynek Sądu Rejonowego w Katowicach o czym informuje Ministerstwo Sprawiedliwości

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Jack 7 kwietnia, 2020 o 17:17

  To że NIEKTÓRE sądy dopuszczają formę elektroniczną powinno być standardem już od dawien dawna -Jeśli tylko byłaby wola którejkolwiek ze stron. A już szczególnie teraz powinno to Obligatoryjnie obowiązywać, nie tylko sądy ale głównie wszystkie urzędy i wszystkie usług,i bo NIC z tego nie wynika np że na Gov.pl i w ePuap usługi sobie figurują, skoro Urzędy wybiórczo je dopuszczają do realizacji w zależności od niewiadomoCzego ..? . /Nie wspominam że jakość Państwowych systemów jest żenująca/ ale skoro Banki i prywatne instytucje sobie z informatyką świetnie radzą a administracja państwowa wypuszcza takie buble dysponując dowolnymi milionami , to wniosek jest jeden: NIEUDOLNOŚĆ urzędnicza i dlatego informatyzacja administracji państwowej: to Średniowiecze

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: