Na kłopoty podatkowe … Monika Markisz

Leszek Bloch21 grudnia 20152 komentarze

Nie sposób być ekspertem w każdym obszarze prawa zaś klientom trzeba zaoferować niezmiennie wysoką jakość usług. W tematach pojawiających się sporadycznie w mojej praktyce zawodowej- zwłaszcza, gdy czas nagli nie pozwalając na samodzielne zgłębienie problemu – posiłkuję się fachową pomocą zewnętrzną. Tak było i w tej historii chociaż na początku nic nie zdradzało potrzeby eksperckiej pomocy zewnętrznej ani mających nastąpić zdarzeń.

W sprawie o złożenie zastępczego oświadczenia woli którą prowadzę przed sądem cywilnym na jednej z rozpraw świadek przesłuchiwany na okoliczność „skąd powód miał pieniądze na mieszkanie” zeznał, że darował córce (powódce) 25000 zł (dwadzieścia pięć tysięcy złotych), po czym – na pytanie sądu – oświadczył, że nie zgłosił darowizny urzędowi skarbowemu. Niedługo potem sąd z urzędu zawiadomił właściwy Urząd Kontroli Skarbowej o ujawnieniu niezgłoszonej organowi podatkowemu darowizny. Treść zawiadomienia tutaj: zawiadomienie US.

Dowiedziałem się o tym za pośrednictwem portalu informacyjnego sądów (w innym razie strona dowiedziałaby się z wezwania do skarbówki) dlatego też chwalę sobie ten aspekt informatyzacji sądownictwa :). Prawdę mówiąc to pierwszy przypadek – nie tylko w mojej praktyce zawodowej, że sąd z urzędu zawiadamia o właściwe organy skarbowej o sprawie podatkowej. Dotychczas była to domena zwalczających się stron.

Jakby nie było – zawiadomienie z urzędu zrobiło na powodach wrażenie, że sąd był zobligowany do tego i sprawa jest nad wyraz poważna. Smaczku całej sytuacji dodawał także fakt, że sędzia prowadzący sprawę mimo że cywilista – jest specjalistą prawa podatkowego –  autorem opracowań i monografii z tego zakresu. Całość wywarła piorunujący efekt na reprezentowanych przeze mnie powodach, którzy spanikowani i przybici szykowali się na kłopoty ze skarbówką.

Aby uspokoić rozedrgane emocje powodów zwróciłem się o pomoc do osoby co do której nie miałem wątpliwości, że na kwestiach podatkowych zna się doskonale. Blogowa koleżanka: Monika Markisz – bo o niej mowa – pomogła powodom przygotować wyjaśnienie do Urzędu Skarbowego. Treści wyjaśnienia nie ujawniam bo to know-how Moniki ale niech wystarczy że w odpowiedzi Urząd Skarbowy stwierdził, że w pełni podziela zaprezentowane stanowisko z czym można zapoznać się tutaj: odpowiedź US.

 Lepszej rekomendacji dla profesjonalizmu Moniki chyba nie trzeba 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Monika 21 grudnia, 2015 o 12:27

  Leszek, dziękuję! Sprawa faktycznie była nietypowa, lecz możliwość zwolnienia darowizn z podatku jest na szczęście bezsporna.

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 21 grudnia, 2015 o 12:49

  Trzeba „tylko” wiedzieć jak :).

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: