Nieobecni nie mają racji

Leszek Bloch09 lutego 2016Komentarze (0)

Absens carens mawiał mój nauczyciel łaciny gdy usprawiedliwiałem swoje spóźnienie na lekcję :). Zasadę ww. można odnieść także do procesu sądowego: tu także „nieobecny traci„. Dlatego dbam aby stawiać się na rozprawach lub zapewnić zastępstwo nawet w błahych sprawach, gdyż jak wskazuje doświadczenie błahymi mogą się okazać tylko z pozoru.

Praktyka sądowa – w postaci niewydawania wyroku na pierwszej rozprawie i przeznaczania jej jedynie na tzw. informacyjne wysłuchanie stron bez wzywania świadków i przeprowadzania dowodów – kusi aby się na niej nie pojawiać 🙂 – jednak konsekwencje niestawiennictwa mogą być opłakane – dlatego wolę aby dotykały moich przeciwników :).

Staram się też przełamywać dotychczasowy trend nieorzekania na pierwszej rozprawie i przekonuję sąd do wydania werdyktu właśnie wówczas – jeśli zebrany materiał dowodowy na to pozwala. Przyznam że nie jest to łatwe zadanie :).  Niełatwe ale możliwe – zwłaszcza w relacjach między przedsiębiorcami – gdzie zasady profesjonalnego obrotu pozwalają zgromadzić dowody pisemne możliwe do przeprowadzenia od razu bez konieczności wyznaczania kolejnego terminu.

Często zarzuty podnoszone przez pozwanych dłużników w środkach odwoławczych od nakazów zapłaty powoływane są jedynie dla pozoru zaś ich jedynym celem jest przeciągnięcie postępowania i odroczenie w czasie wydania orzeczenia. Powoływane są wtedy zwykle jako dowody przesłuchanie stron oraz zeznania świadków, które mają obrócić wniwecz twierdzenia pozwu :). Naturalną koleją rzeczy strony czy świadkowe – jak to ludzie (zwłaszcza w dzisiejszych miękkich czasach) – niekiedy chorują i niemoc dopada ich dziwnym zbiegiem okoliczności w czasowym sąsiedztwie terminu wyznaczonej rozprawy :).

Czasami udaje się przekonać sąd do pominięcia takich dowodów.

Wówczas protokół z rozprawy może wyglądać tak: jak tutaj  zaś wyrok tak jak ten tu.

Oczywiście gdyby stawił się ktoś ze strony przeciwnej przekonanie sądu do pominięcia dowodów byłoby o wiele trudniejsze – a tak: absens carens 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: